Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Szkolenia personelu medycznego dotyczące ratowania noworodków

0
Podziel się:

Zmniejszenie częstości występowania ciężkich
powikłań mózgowych i zgonów noworodków, a także poprawa opieki nad
wcześniakami jest celem projektu szkoleń dla personelu medycznego,
który realizuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Zmniejszenie częstości występowania ciężkich powikłań mózgowych i zgonów noworodków, a także poprawa opieki nad wcześniakami jest celem projektu szkoleń dla personelu medycznego, który realizuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Projekt "Poprawa opieki nad noworodkiem w województwie łódzkim" będzie realizowany przez 2,5 roku. Pierwsze szkolenia ruszają pod koniec marca.

Uniwersytet przygotował projekt, którego celem jest zmniejszenie umieralności noworodków oraz przeciwdziałanie okołoporodowym powikłaniom u dzieci. Uczelnia pozyskała na jego realizację w sumie ponad pół mln euro ze środków unijnych oraz pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

"Celem projektu jest zmniejszenie częstości występowania ciężkich powikłań mózgowych i zgonów noworodków po porodach zakończonych zamartwicą, a także poprawa opieki nad wcześniakami, które są bardzo niedojrzałe" - powiedział w sobotę PAP koordynator projektu prof. Andrzej Piotrowski z Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala dziecięcego przy ul. Spornej w Łodzi.

Prof. Piotrowski podkreśla, że nadal w województwie łódzkim wiele z tych dzieci przychodzi na świat poza ośrodkami wysokospecjalistycznymi.

"Rodzą się w małych szpitalach, do których kobiety często zgłaszają się w ostatniej chwili, i później trzeba szybko udzielić pomocy i szybko dziecko przewieźć do Łodzi. Niestety, szczególnie na dyżurach opieka nad tymi dziećmi ze strony lekarskiej jest niewystarczająca. Brakuje specjalistów neonatologów i personelu, który umie prowadzić prawidłowo resuscytacje" - podkreśla prof. Piotrowski.

Uniwersytet zakupił już sprzęt do nauki resuscytacji - 25 specjalnych fantomów, na których personel szpitali będzie ćwiczył intubację i reanimację dziecka. Szpitale otrzymają także niezbędny sprzęt potrzebny do intubacji małych dzieci.

W ciągu 2,5 roku przeszkolonych zostanie z zakresu resuscytacji noworodka 100 lekarzy i pielęgniarek z regionu łódzkiego z 25 placówek, na których znajdują się oddziały noworodkowe.

"Projekt ma nie tylko nauczyć personel szpitali prawidłowych metod udzielania pomocy noworodkowi po porodzie, ale ma również skoordynować te działania. Żeby wszystkie oddziały robiły to podobnie, stosowały te same płyny, antybiotyki" - zaznacza koordynator projektu.

Większość środków przeznaczonych zostanie jednak na zakup specjalistycznych urządzeń - 10 respiratorów oraz monitorów do rejestrowania czynności życiowych u noworodków. Pięć respiratorów trafi do szpitala przy ul. Spornej; kolejnych pięć otrzymają najbardziej potrzebujące oddziały neonatologiczne w regionie.

Z danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego wynika, że w Łódzkiem współczynnik umieralności niemowląt wynosił w latach 2006- 2007 - 5,5 i 4,8 zgonów na 1000 urodzeń żywych (średni wskaźnik dla Polski to 6,0). Główną przyczyną zgonów były stany chorobowe powstające w okresie okołoporodowym oraz wady wrodzone.(PAP)

szu/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)