Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Szpital Kopernika będzie miał bunkier do radioterapii

0
Podziel się:

Regionalny Ośrodek Onkologiczny szpitala im. M. Kopernika w Łodzi rozpoczął
budowę nowoczesnego bunkra do radioterapii pacjentów z nowotworami. Dzięki inwestycji wartej 3 mln
zł ośrodek mógł pozyskać kolejny akcelerator do napromieniania.

Regionalny Ośrodek Onkologiczny szpitala im. M. Kopernika w Łodzi rozpoczął budowę nowoczesnego bunkra do radioterapii pacjentów z nowotworami. Dzięki inwestycji wartej 3 mln zł ośrodek mógł pozyskać kolejny akcelerator do napromieniania.

"Ministerstwo Zdrowia co roku dedykuje dla tego ośrodka jeden nowoczesny aparat do naświetleń. Warunkiem jest jednak udział własny i posiadanie miejsca, gdzie można taki aparat usytuować. Tego miejsca i środków na jego budowę nie mieliśmy. Z pomocą przyszła firma PZU, która przekazała 3 mln zł na budowę bunkra" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika Wojciech Szrajber.

Konstrukcja ścian bunkra oraz specjalne osłony i drzwi mają zapewnić pacjentom i personelowi szpitala ochronę przed promieniowaniem, co pozwoli na bezpieczną diagnozę i terapię chorób nowotworowych. Budowa bunkra umożliwiła też sprowadzenie do szpitala kolejnego akceleratora do napromieniania. "Mamy sześć tego typu urządzeń. To będzie siódme, ale najnowocześniejsze. Ma ten walor, że może całe ciało napromieniać. Do tej pory nie mogliśmy tego robić. To wielka jakościowa zmiana dla łódzkiej onkologii i hematologii" - wyjaśnił Szrajber.

Nowy aparat umożliwi m.in. dokonywanie przeszczepów allogenicznych, czyli od dawców niespokrewnionych.

"Przy tego typu przeszczepach trzeba najpierw pacjenta wysterylizować. Chodzi o to, żeby zabić dotychczasowe komórki krwionośne i przeszczepić mu nowy szpik" - dodał Szrajber.

Leczenie w nowym obiekcie szpitala Kopernika ma się rozpocząć za sześć miesięcy. Po zakończeniu inwestycji w woj. łódzkim liczba chorych poddanych radioterapii ma wzrosnąć z ok. 3,5 tys. do 6 tys. rocznie. (PAP)

duk/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)