Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Sztuka użytkowa XIX-XX wieku na wystawie w Muzeum Miasta

0
Podziel się:

Styl życia i kulturę materialną mieszczaństwa końca XIX i początku XX wieku
prezentuje wystawa "Uroda codzienności. Sztuka użytkowa XIX-XX wieku", która we wtorek otwarta
zostanie w Muzeum Miasta Łodzi.

Styl życia i kulturę materialną mieszczaństwa końca XIX i początku XX wieku prezentuje wystawa "Uroda codzienności. Sztuka użytkowa XIX-XX wieku", która we wtorek otwarta zostanie w Muzeum Miasta Łodzi.

Ekspozycja pokazuje różnorodne aspekty kultury mieszkaniowej, życia rodzinnego i towarzyskiego oraz związaną z nimi obyczajowość. W muzealnej przestrzeni, podzielonej na osiem części, twórcy wystawy zrekonstruowali zamożne wnętrze mieszczańskie przełomu XIX i XX wieku.

Na ekspozycji zgromadzono m.in. dzieła sztuki - obrazy, rzeźby, grafikę - ale przede wszystkim przedmioty rzemiosła artystycznego: porcelanę, srebra, platery, szkło i tkaniny, które tworzyły klimat ówczesnego wnętrza mieszkalnego.

Jak podkreślił kurator wystawy, Łukasz Grzejszczak, kulturę mieszkaniową tej grupy społeczeństwa - lekarzy, prawników, nauczycieli, urzędników, architektów i budowniczych, kupców i właścicieli fabryk - określał ich status ekonomiczny i towarzyski. "Tworząc własny styl życia aspirowali oni do wzorów czerpanych od wyższych warstw społecznych - arystokracji, a nawet głów koronowanych. Niejednokrotnie silna okazywała się również narodowa, czy rodzinna tradycja, a w niektórych przypadkach - szlacheckie korzenie" - uważa Grzejszczak.

W aranżacji wyodrębniono część reprezentacyjną i prywatną. Wśród pomieszczeń reprezentacyjnych najważniejszą rolę odgrywa salon, będący synonimem XIX- wiecznej kultury mieszczańskiej, oraz jadalnia, gdzie skupiało się życie codzienne. W części prywatnej znalazły się buduar i palarnia, kuchnia, sypialnia i pokój dziecięcy.

"Układ pomieszczeń i dobór eksponatów przywołuje dawną oprawę wyznaczanych przez rytm dnia i etykietę, celebrowanych niegdyś spotkań towarzyskich, m.in. obiadu w gronie rodzinnym, kawy w buduarze, popołudniowej herbatki, muzycznego lub poetyckiego podwieczorku w salonie" - zaznaczył Grzejszczak.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach oraz z łódzkich kolekcji prywatnych.

Ekspozycji towarzyszyć będzie cykl wykładów związanych z rzemiosłem artystycznym i obyczajowością tego okresu oraz ilustrowany katalog. Wystawa w łódzkim muzeum czynna będzie do końca kwietnia.(PAP)

szu/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)