Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Trwają przygotowania do premiery sztuki "Słowo" Kaja Munka

0
Podziel się:

W łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza trwają przygotowania do premiery sztuki
"Słowo" duńskiego dramaturga Kaja Munka w reż. Mariusza Grzegorzka, którą zaplanowano na 27 marca.

W łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza trwają przygotowania do premiery sztuki "Słowo" duńskiego dramaturga Kaja Munka w reż. Mariusza Grzegorzka, którą zaplanowano na 27 marca.

Sztuka "Słowo" (Ordet) to jeden z najbardziej cenionych dramatów Kaja Munka, dramatopisarza i luterańskiego pastora. Szerszej publiczność znany jest on dzięki głośnej ekranizacji tego dramatu z 1955 roku w reżyserii Carla Theodora Dreyera. Film zdobył m.in. Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego i został umieszczony na liście najważniejszych obrazów w historii kina.

Akcja sztuki rozgrywa się wśród skonfliktowanej na tle religijnym społeczności. Kluczową dla znaczenia dramatu jest relacja postaci wiejskiego przywódcy grupy protestanckiej, organizatora życia ideowego i sternika moralnego, z jego synem, studentem teologii, który uchodzi we wsi za obłąkanego, ponieważ uważa się za Jezusa. Wykluczony przez swoją rzekomą chorobę psychiczną okazuje się jednak być błogosławieństwem dla swojej społeczności.

"Dla reżysera spektaklu najistotniejszym aspektem sztuki jest kwestia prawdziwej, głębokiej wiary w odniesieniu do otaczającej nas współczesnej rzeczywistości, w której dominują przejawy fałszywie rozumianej religijności, a zupełnie niepopularne są rozważania duchowe" - zaznaczyła Eliza Zakrzewska z Teatru im. Jaracza.

W łódzkim przedstawieniu zagrają m.in. Andrzej Wichrowski, Ireneusz Czop, Dobromir Dymecki, Marcin Korcz, Katarzyna Cynke i Bogusław Suszka. Autorem scenografii jest Mariusz Grzegorzek, a kostiumy przygotował Grzegorz Gonsior.

Kaj Munk - duński dramatopisarz i pastor kościoła luterańskiego - urodził się w 1898 roku. Od 1924 był wikarym w zachodniej Jutlandii. Jest autorem dramatów osnutych na kanwie wydarzeń historycznych. Wraz z rozwojem warsztatu pisarskiego pojawiły się w jego sztukach wątki filozoficzne, polityczne i teologiczne. W czasie okupacji Danii ostro sprzeciwił się Hitlerowi. Został aresztowany i zamordowany przez gestapo 4 stycznia 1944 r. (PAP)

szu/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)