Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódź: Twój Ruch chce uchylić uchwały dot. skweru i pomnika L. Kaczyńskiego

0
Podziel się:

Twój Ruch chce zebrać ponad 6 tys. podpisów pod obywatelskim projektem uchwały
uchylającej przyjęte przez łódzkich radnych decyzje o budowie w Łodzi pomnika Lecha Kaczyńskiego i
nadaniu jego imienia skwerowi w pobliżu magistratu.

Twój Ruch chce zebrać ponad 6 tys. podpisów pod obywatelskim projektem uchwały uchylającej przyjęte przez łódzkich radnych decyzje o budowie w Łodzi pomnika Lecha Kaczyńskiego i nadaniu jego imienia skwerowi w pobliżu magistratu.

"Chcemy zebrać ponad 6 tys. podpisów, chcemy złożyć uchwałę do rady miejskiej i chcemy ją zaprezentować radnym z nadzieją na to, że poprą projekt obywatelski, aby później można było przystąpić do konsultacji, do rozmów i zapytać się mieszkańców, czy tak naprawdę budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego i nadanie jego imienia skwerowi jest najważniejszą rzeczą, jaką Łódź powinna się zajmować w danym momencie" - poinformował w czwartek szef Twojego Ruchu w Łódzkiem Krzysztof Makowski.

Zgodnie ze statutem miasta z inicjatywą podjęcia uchwały przez Radę Miasta może wystąpić m.in. grupa co najmniej 6 000 mieszkańców Łodzi posiadających czynne prawo wyborcze i wpisanych do stałego rejestru wyborców.

"Statut nie określa przy tym terminu, w jakim muszą być zebrane podpisy. Oznacza to, że przy ich zbieraniu nie musimy działać pod presją czasu" - powiedział PAP rzecznik prasowy Twojego Ruchu w woj. łódzkim Artur Fraj.

Makowski poinformował również, że gdy w ubiegłym tygodniu przyjęto uchwały dotyczące skweru i pomnika Lecha Kaczyńskiego, Twój Ruch na jednym z portali społecznościowych założył profil "nie dla tego typu inicjatyw". "Przez jeden tydzień polubiło ten profil prawie 6 tys. mieszkańców naszego miasta. To pokazuje, że nie ma zgody na działalność polityczną wbrew mieszkańcom. 15 radnych zagłosowało za jedną i drugą uchwałą. To pokazuje, jak bardzo mała grupa podjęła decyzję, która w moim odczuciu jest decyzją czysto polityczną" - powiedział Makowski.

Z inicjatywą budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego i nadania jego imienia skwerowi miejskiemu wystąpili radni PiS. Za przegłosowanymi w ubiegłym tygodniu uchwałami było 15 radnych PiS i klubu Łódź 2020; przeciw głosowało 13 radnych PO, którzy domagali się konsultacji społecznych ws. pomnika. W głosowaniu nie wzięli udziału samorządowcy SLD.

Lech Kaczyński, wraz z małżonką oraz 94 innymi osobami, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. (PAP)

duk/ as/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)