Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: W niedzielę finał VII edycji Programu "Dawca Szpiku"

0
Podziel się:

Finał VII edycji Programu "Dawca Szpiku"
odbędzie się w niedzielę 15 marca w Uniwersyteckim Szpitalu
Klinicznym przy ul. Spornej w Łodzi. Każdy, kto chce zostać
potencjalnym honorowym dawcą szpiku, może tego dnia oddać krew do
badania i trafić do Rejestru Dawców Szpiku.

*Finał VII edycji Programu "Dawca Szpiku" odbędzie się w niedzielę 15 marca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Spornej w Łodzi. Każdy, kto chce zostać potencjalnym honorowym dawcą szpiku, może tego dnia oddać krew do badania i trafić do Rejestru Dawców Szpiku. *

Ogólnopolski program "Dawca Szpiku" prowadzi Fundacja "Krwinka" z Łodzi przy współpracy z Fundacją Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz- Olszewskiej z Warszawy. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzona kolejna edycja programu.

Polega on na organizowaniu cyklicznych akcji w różnych regionach kraju i ma na celu powiększanie zasobów Rejestru Dawców Szpiku, a w konsekwencji zwiększanie szans na wyleczenie wielu chorych na raka.

Fundacja nie prowadzi indywidualnego naboru dawców. Każdy, kto chce wziąć udział w programie, musi przyjechać na finał akcji i tam oddać krew do badań genetycznych. Potencjalnym dawcami szpiku mogą zostać osoby pomiędzy 18 a 35. rokiem życia, które nie są obciążone żadnymi chorobami genetycznymi.

"Podczas finału akcji zaprezentujemy film, który ma obalić wszelkie mity związane z dawstwem szpiku. Potencjalni dawcy będą mogli także porozmawiać z lekarzami, specjalistami z dziedziny onkologii. Później otrzymają ankietę do wypełnienia i oddadzą 10 ml krwi do badania" - powiedziała PAP Maria Kaczmarska z Fundacji "Krwinka".

Próbki te przechowywane są w stanie zamrożenia, a dane osobowe dawców wraz z wynikami badań genetycznych określającymi antygeny HLA zostaną zamieszczone w Rejestrze Dawców Szpiku prowadzonym przez Fundację Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej, zarejestrowanym w światowej bazie Bone Marrow Donor Worldwide w Holandii. Od tego momentu każdy potencjalny dawca może być poproszony o oddanie szpiku. Badania finansuje "Krwinka".

Przeszczep szpiku jest jedną z metod leczenia chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, np. białaczek. Preferowany jest tzw. allogeniczny przeszczep szpiku, w którym szpik pochodzi od innej osoby - dawcy spokrewnionego (najczęściej rodzeństwo) lub niespokrewnionego. Jedynie dla 25-30 proc. chorych znajduje się dawcę rodzinnego. W pozostałych przypadkach poszukuje się dawcy niespokrewnionego.

Mała liczebność polskich dawców - według danych Fundacji ok. 35 tysięcy - bardzo utrudnia procedurę doboru. Wówczas przeszukuje się rejestry zagraniczne, w których znajdują się dane ok. 10 mln dawców.

Wydłuża to okres oczekiwania na wykonanie przeszczepu, a także ogromnie podwyższa koszt przeszczepu. "Robiąc tak niewiele można uratować komuś życie. Wystarczy tylko przyjechać oddać 10 ml krwi, a być można uratować czyjeś życie. Po co szukać potencjalnego dawcy w rejestrach zagranicznych, jeżeli możemy znaleźć dawcę u nas" - zaznaczyła Kaczmarska.

Ze względu na zróżnicowanie genetyczne populacji Finał programu "Dawca Szpiku" okresowo przeprowadzany jest w różnych częściach Polski. Odbywały się już one w Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i Łodzi. Dotąd udało się w ten sposób pozyskać ok. dwóch tysięcy potencjalnych dawców szpiku.

Fundacja "Krwinka" rozpoczęła w tym roku także pilotażowy program szczepień gimnazjalistek przeciwko rakowi szyjki macicy. Ma on na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat raka szyjki macicy i uświadomienie niebezpieczeństwa jakie niesie zarażenie wirusem HPV - powodującym raka szyjki macicy. W ramach programu trzysta 13-letnich gimnazjalistek z Łodzi zostanie bezpłatnie zaszczepionych przeciw wirusowi HPV. (PAP)

szu/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)