Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Wkrótce głosowanie na projekty w ramach budżetu obywatelskiego

0
Podziel się

Pod koniec września łodzianie będą mogli zagłosować na projekty zgłoszone do
budżetu obywatelskiego, które zostaną zrealizowane w 2014 roku. Do wyboru będą mieli ponad 760
propozycji - zarówno ogólnomiejskich, jak i lokalnych, a do podziału będzie 20 mln zł.

bEpDIHKJ

Pod koniec września łodzianie będą mogli zagłosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego, które zostaną zrealizowane w 2014 roku. Do wyboru będą mieli ponad 760 propozycji - zarówno ogólnomiejskich, jak i lokalnych, a do podziału będzie 20 mln zł.

Od środy mieszkańców zachęcać do głosowania będą prezydent Łodzi i urzędnicy.

Łodzianie zgłosili 908 wniosków do budżetu obywatelskiego. Doraźna komisja Rady Miasta pozytywnie rozpatrzyła 762 z nich, czyli 84 proc. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i ok. 50 wolontariuszy, głównie urzędników magistratu oraz radnych, od środy będzie odwiedzać mieszkańców w ich domach, promować budżet obywatelski i zachęcać do aktywnego udziału w głosowaniu na projekty, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Głosowanie odbędzie się od 21 do 29 września.

bEpDIHKL

Akcja informacyjna potrwa do zakończenia głosowania, a prezydent i urzędnicy mają odwiedzać łodzian po godz. 17. W pierwszej kolejności zapukają do mieszkań m.in. na tzw. łódzkim Manhattanie oraz osiedlu Barciński Park.

"Będziemy prosili łodzian, żeby bardzo aktywnie zaangażowali się w głosowanie" - mówiła prezydent Łodzi w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami.

Wnioski zgłoszone przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego dotyczą przede wszystkim poprawy infrastruktury m.in. remontów chodników, przebudowy dróg, budowy boisk sportowych, placów zabaw, sygnalizacji świetlnej, zieleńców czy inwestycji w oświacie.

Wnioski opiewają na różne kwoty - od kilku tysięcy zł do nawet prawie 5 mln zł. Realizacja wszystkich zgłoszonych projektów kosztowałaby miasto ponad 520 mln zł, a w ramach budżetu obywatelskiego na przyszły rok zarezerwowano jedynie 20 mln zł.

bEpDIHKR

Niektóre wnioski wzbudzały kontrowersje, np. projekt dot. mobilnego punktu edukacji seksualnej. "Na początku urzędnicy zaopiniowali go negatywnie, ale udało się wybić im takie podejście z głowy. Ostatecznie opinia była pozytywna, ponieważ nie było żadnych przeciwwskazań prawnych, żeby taki wniosek odrzucić, a to łodzianie zdecydują, czy chcą, żeby taki projekt został w Łodzi zrealizowany" - powiedział PAP wiceprzewodniczący komisji, radny Paweł Bliźniuk.

Pieniądze zarezerwowane w budżecie obywatelskim zostały podzielone na projekty lokalne i ogólnomiejskie. Lokalne dotyczą pięciu dzielnic: Bałuty, Górna, Polesie, Śródmieście i Widzew. Na działania w każdej z nich przeznaczono po 15 proc. puli, czyli po 3 mln zł. Na projekty ogólnołódzkie zarezerwowano 5 mln zł.

Każdy mieszkaniec Łodzi, który ukończył 16 lat będzie mógł zagłosować na pięć wniosków ogólnomiejskich oraz pięć dotyczących terenu dzielnicy, w której mieszka. Głosować będzie można osobiście w kilkunastu punktach na terenie miasta, w internecie lub korespondencyjnie. Na karcie do głosowania trzeba będzie podać swoje imię i nazwisko, nr PESEL oraz adres zamieszkania.

Decyzję o wprowadzeniu w Łodzi w 2014 r. budżetu obywatelskiego, który jest elementem ogólnego budżetu miasta, podjęli w ubiegłym roku łódzcy radni. W Polsce budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 roku. (PAP)

bEpDIHKS

szu/ son/ jbr/

bEpDIHLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)