Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Wmurowano kamień węgielny na budowie Bionanoparku

0
Podziel się:

Do 2013 r. w Łódzkim Technoparku - Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym
powstanie kompleks biurowo-laboratoryjny Bionanopark. W poniedziałek - z udziałem przedstawicieli
rządu, władz miasta, regionu i łódzkich uczelni - odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod
inwestycję.

Do 2013 r. w Łódzkim Technoparku - Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym powstanie kompleks biurowo-laboratoryjny Bionanopark. W poniedziałek - z udziałem przedstawicieli rządu, władz miasta, regionu i łódzkich uczelni - odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję.

"Ta inicjatywa jest doskonałym przykładem innowacyjności, interdyscyplinarności, która napędza polską naukę, połączenia myśli badawczej i biznesu oraz idealnie wpisuje się w priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE" - mówił podczas uroczystości wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maciej Banach.

Prace budowlane rozpoczęły się już w lutym; dotąd powstały fundamenty i część ścian nośnych. Inwestycja zgodnie z planem ma zakończyć się w połowie 2013 r., ale nie jest wykluczone, że powstanie wcześniej. "Jest zapewnienie ze strony inwestora, że ten termin powinien zostać skrócony do końca 2012 roku. Wtedy powinny być gotowe budynki Inkubatora Technologicznego i laboratoriów" - powiedział PAP prezes Technoparku, Andrzej Styczeń.

Ogólna wartość budowy Bionanoparku to ponad 76 mln zł; największą kwotę pochłonie wyposażenie go w specjalistyczne urządzenia. 53 mln zł na inwestycje pochodzi z UE, pozostała kwota - z budżetów miasta i województwa.

Nowy kompleks został nazwany Bionanoparkiem ze względu na profil badań, jakie będą w nim prowadzone. Znajdą się w nim dwa duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, medycznej, wojskowej, chemicznej, spożywczej czy energetycznej.

"Będzie to ośrodek wdrożeniowy do przemysłu, który będzie się uzupełniał z Europejskim Centrum Biotechnologii, które powstanie przy Politechnice Łódzkiej. Nawet sprzęt będzie tak dobierany, żeby nie pokrywał się z tym, w który zostanie wyposażone centrum Politechniki" - zaznaczył Styczeń.

W nowym budynku znajdzie się także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, jak informatyka, produkcja nowoczesnej aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa. Powstanie także sala konferencyjna dla 300 osób.

W Bionanoparku znajdzie swoją docelową siedzibę pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, która już działa Technoparku. W pracowni możliwe jest tworzenie m.in. trójwymiarowych modeli anatomicznych kości, na podstawie zdjęć tomografii komputerowej.

Technopark Łódź istnieje od 2007 roku. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź a współudziałowcami są: Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny. (PAP)

szu/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)