Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzki PSL przeciwny likwidacji szkół

0
Podziel się:

#
dochodzi stanowisko PSL
#

# dochodzi stanowisko PSL #

24.02. Łódź (PAP) - Łódzkie PSL jest przeciwne likwidacji części szkół w Łodzi. W stanowisku przesłanym w czwartek PAP ludowcy zaapelowali do łódzkich radnych o rozwagę w podejmowaniu decyzji dotyczących oświaty.

Zdaniem PSL podejmowanie ostatecznych decyzji dotyczących likwidacji szkół powinno nastąpić "wyłącznie po dokładnej analizie ekonomicznej poszczególnych szkół". Ludowcy uważają, że konieczne było zaciągnięcie opinii zainteresowanych. Według PSL, "do dziś opinia publiczna nie zna racjonalnych przesłanek, którymi kierowała się Rada Miejska".

W środę łódzcy rajcy przyjęli uchwały w sprawie zamiaru likwidacji 19 szkół w mieście. Uchwały poparli radni PO i większość radnych PiS. Przeciw byli samorządowcy SLD. Głosowaniu towarzyszyły protesty nauczycieli, rodziców i uczniów.

Projekty uchwał o zamiarze likwidacji kilkunastu placówek przygotował odpowiedzialny za oświatę we władzach miasta koalicji PO i PiS wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski (PiS). Według niego, łódzka edukacja jest niedoinwestowana i potrzebuje pieniędzy m.in. na remonty. Zdaniem Piątkowskiego, w ostatnich czterech latach ubyło z łódzkich szkół prawie 9 tysięcy uczniów, a w tym samym czasie koszty utrzymania placówek oświatowych wzrosły o 165 mln zł.

Zdaniem władz miasta likwidowane mają być placówki, które mają zbyt mało uczniów, bądź niespełniających norm bezpieczeństwa. Po ogłoszeniu tydzień temu zamiaru likwidacji 19 szkół, rozpoczęły się w nich protesty uczniów, nauczycieli i rodziców. Przeciwko likwidacji szkół protestuje także Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W czwartek delegacja uczniów, nauczycieli, przedstawicieli ZNP i radni lewicy spotkali się z wojewodą łódzkim Jolantą Chełmińską i przekazali jej pismo, w którym proszą o sprawdzenie - pod względem prawnym - uchwał łódzkiej Rady Miejskiej w sprawie likwidowanych szkół.

Wojewoda ma na to 30 dni od chwili kiedy "taka uchwała trafi na jej biurko". Chełmińska w rozmowie z PAP przypomniała, że wojewoda "nie bada zasadności uchwały, a jedynie sprawdza ją pod względem prawnym".

W piśmie skierowanym do wojewody lider SLD w Łódzkiem Dariusz Joński zwraca uwagę, że przygotowany przez władze miasta projekt likwidacji i wygaszania szkół powstał m.in. "bez jakichkolwiek konsultacji ze środowiskiem nauczycieli, rodziców, kuratorium oświaty czy opinii związków zawodowych".

Dyrektor wydziału edukacji w łódzkim magistracie Dorota Szafran już w środę, podczas sesji odpierała te zarzuty zwracając uwagę, że to nie jest jeszcze ostateczna decyzja o likwidacji placówek, ale jedynie zamiar. I jak wyjaśniła, na tym etapie nie ma obowiązku przeprowadzania takich konsultacji.

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, organ prowadzący szkołę jest zobligowany, na co najmniej sześć miesięcy przed terminem jej likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły rodziców uczniów, nauczycieli i kuratora oświaty. W czwartek sekretarz stanu w MEN Krystyna Szumilas powiedziała w Sejmie, że ogłoszenie przez samorząd zamiaru likwidacji szkoły nie zawsze oznacza jej zamknięcie.

W przyjętej przez łódzkich radnych uchwale, że z końcem sierpnia tego roku mają zostać zlikwidowane szkoły podstawowe: nr 141 przy ul. Zakładowej i nr 203 przy ul. Pomorskiej oraz gimnazja: nr 4 przy ul. Tuwima oraz nr 24 przy ul. Ogrodowej. Proponuje się też wygaszenie do 2013 roku gimnazjów: nr 20 przy ul. Olimpijskiej i nr 45 przy ul. Kadłubka, a do 2016 roku szkoły podstawowej nr 40 przy ul. Praussa.

Władze miasta proponują także likwidację jeszcze w tym roku liceów ogólnokształcących: XXVIII przy ul. Mostowskiego, XLI przy ul. Pojezierskiej, XL w ZSP nr 5 przy ul. Drewnowskiej oraz XXXVI LO w ZSP nr 1 przy ul. Drewnowskiej. Zamierzają także stopniowo wygaszać w najbliższych latach trzy licea w Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych: przy ul. Żeromskiego, Strykowskiej i Przybyszewskiego.

Zlikwidowane w tym roku mają być także ZSP: nr 11 przy ul. Księży Młyn, nr 8 przy ul. Naruszewicza, nr 14 przy ul. Siemiradzkiego, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9 przy ul. Żabiej oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Spadkowej. Oddziały z likwidowanych placówek mają być przenoszone do innych szkół a budynki zachować mają funkcje oświatowe - ulokowane zostaną w nich przedszkola, szkoły integracyjne lub jednostki organizujące zajęcia pozaszkolne.(PAP)

jaw/ duk/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)