Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: 1,5 mln zł dla rodzin poszkodowanych przez powódź

0
Podziel się

Na wniosek wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej ministerstwo spraw
wewnętrznych i administracji przekazało we wtorek 1,5 mln zł na wypłatę specjalnych zasiłków
celowych w wysokości do 6 tys. zł dla 514 rodzin poszkodowanych przez powódź w 25 gminach.

bEhkesGd

Na wniosek wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji przekazało we wtorek 1,5 mln zł na wypłatę specjalnych zasiłków celowych w wysokości do 6 tys. zł dla 514 rodzin poszkodowanych przez powódź w 25 gminach.

Dotychczas straty spowodowane powodzią na terenie województwa łódzkiego oszacowano wstępnie na 160 mln zł. Podtopieniu uległo ponad 279 tys. ha gruntów, blisko 2 tys. budynków mieszkalnych, 23 obiekty sportowe, 50 szkół, 5 przychodni lekarskich, 3 domy pomocy społecznej, 12 placówek kultury, 21 oczyszczalni ścieków i 100 ujęć wody. Uszkodzeniu uległo 520 km dróg oraz 720 kładek i przepustów drogowych.

W sumie w regionie łódzkim przez powódź poszkodowanych jest ponad 34,5 tys. osób, z których 94 zdecydowały się na ewakuację. Ewakuowano też 1100 sztuk zwierząt gospodarczych. Na podtopionych terenach nad zdrowiem mieszkańców czuwa nadzór sanitarno-epidemiologiczny.

bEhkesGf

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński poinformował PAP, że stabilizuje się sytuacja powodziowa w dorzeczu Pilicy, ale nadal wysoki poziom zagrożenia powodziowego jest w dorzeczu Warty, szczególnie poniżej zbiornika Jeziorsko, gdzie woda nadal sie podnosi i zagraża zalaniem Uniejowa.

Informację sztabu kryzysowego potwierdził PAP rzecznik komendanta wojewódzkiego straży pożarnej Arkadiusz Makowski.

"We wtorek nasze działania koncentrowały się głównie na uszczelnianiu i układaniu wałów na Warcie w Uniejowie. Na pozostałym obszarze sytuacja jest już stabilna" - powiedział Makowski.

Stany alarmowe aktualnie są przekroczone na 15 posterunkach wodowskazowych. Na 4 kolejnych odnotowano stany ostrzegawcze. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 21 gminach, a w 7 pogotowie przeciwpowodziowe.

bEhkesGl

Kulminacyjna fala powodziowa na Warcie przeszła już przez Sieradz, gdzie woda powoli opada, choć nadal o 97 cm przewyższa stan alarmowy. Zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko utrzymuje się na wysokim poziomie 360 m sześć. na sekundę (przy dopływie 375 m sześć. na sekundę) stwarzając wzrost poziomu wody w Uniejowie i na terenie gmin w Wielkopolsce. Rezerwa w zbiorniku Jeziorsko wynosi 7 proc.

Na Pilicy fala kulminacyjna przeszła za Sulejów i dochodzi do zbiornika sulejowskiego, który ma jeszcze 8 proc. rezerwy.(PAP)

duk/ sto/

bEhkesGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)