Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Bp Dziuba: rolnicy powinni doświadczyć naszego podziękowania

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły z nabożeństwa w intencji rolników
#

# dochodzą szczegóły z nabożeństwa w intencji rolników #

15.09. Spała (PAP) - Biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, w homilii podczas nabożeństwa dożynkowego w Spale (Łódzkie) mówił, że wszystkie osoby związane z rolnictwem powinny doświadczyć "autentyzmu naszego podziękowania, autentyzmu naszej troski i autentyzmu oraz szczerości w mówieniu o pracy na roli".

Nabożeństwo zainaugurowało w niedzielę Dożynki Prezydenckie. We mszy w intencji rolników w Kaplicy Polowej AK wziął udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

"Spraw Panie, aby nikomu w tym roku nie zabrakło pożywienia. Wspomagaj swoją łaską wszystkich pracujących na roli i ich wspomagających. Naucz nas dzielić się Twoimi darami z każdym, kto znajdzie się w niedostatku. Pozwól nam tak korzystać z dóbr tej ziemi, abyśmy zasłużyli na uczestnictwo w wiecznej radości w Twoim domu" - powiedział bp Dziuba błogosławiąc wieńce dożynkowe.

"Aby były tam (w podziękowaniach - PAP)słowa godne, aby były słowa zachęcające i dające nadzieję i perspektywę. Aby to obdarowanie owocami ziemi było hojne i wystarczające dla nas wszystkich. A zwłaszcza dla młodego pokolenia - dla dzieci w szkole, dla studentów na uczelniach. Aby zachęcało do trwania i ubogacania naszej ziemi i nas stąpających po niej i doświadczających ciągle wielkiego daru bożego i ludzkiego miłosierdzia" - mówił bp Dziuba.

Dodał, że spoglądając na ogorzałe słońcem i spracowane dłonie rolników, uświadamiamy sobie ich wielki trud.

"Uświadamiamy sobie i te elementy, które są trwaniem pokoleń, tradycji, wielkich znaków historii. Ale uświadamiamy sobie także nowość, że właśnie w naszych gospodarstwach i na wsi najlepiej widać to spotkanie wielkiej tradycji historii, którą nam Jan Paweł II przypominał właśnie w Łowiczu. Kiedy mówił o wychowaniu młodych ludzi, że mają być ludźmi otwartymi na świat, ale jednocześnie kochającymi tradycję swojej ojczyzny. Kiedy zachęcał, abyśmy kultywując to co jest piękne, otwierali się na to, co jest nowe" - powiedział bp Dziuba.

Oprócz pary prezydenckiej w uroczystościach dożynkowych biorą też udział m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, organizacji rolniczych oraz władz samorządowych z całej Polski. Po zakończeniu mszy uczestnicy obchodów rozpoczęli formowanie korowodu dożynkowego, który z kościoła przeniesie się na stadion Centralnego Ośrodka Sportu. Para prezydencka i zaproszeni goście pojadą w bryczkach.

Na stadionie odbędzie się główna część Święta Plonów. Przewidziane jest m.in. wystąpienie prezydenta Komorowskiego, który do Spały przyjechał przed godz. 10. Kilka minut później rozpoczął zwiedzanie Miasteczka Regionów, w którym spotkał się m.in. z marszałkami województw. Miasteczko powstało na stadionie COS w pobliżu głównej sceny dożynkowej. W sąsiedztwie utworzono też Aleję Twórców Ludowych, którą przed nabożeństwem odwiedziła żona prezydenta Anna Komorowska.

Dożynkom już od soboty towarzyszą w Spale liczne imprezy, m.in. konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, występy zespołów ludowych. W sobotę odbyło się również Forum Debaty Publicznej "Kobieta wiejska we współczesnym świecie". W dyskusji uczestniczyła m.in. żona prezydenta Anna Komorowska. W niedzielę wieczorem uroczystości dożynkowe zakończy koncert zespołu Enej.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny. W 2009 roku powrócił do nich Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest czwartym prezydentem, który przyjeżdża do Spały. (PAP)

duk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)