Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: NFZ rozstrzygnął konkurs na ratownictwo medyczne

0
Podziel się:

Łódzki odział NFZ rozstrzygnął konkurs na udzielanie świadczeń w zakresie
ratownictwa medycznego na lata 2012-2016; 20 rejonów operacyjnych obsługiwać będzie 98 zespołów
ratownictwa medycznego.

Łódzki odział NFZ rozstrzygnął konkurs na udzielanie świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego na lata 2012-2016; 20 rejonów operacyjnych obsługiwać będzie 98 zespołów ratownictwa medycznego.

Najwięcej rejonów, bo osiem, obsługiwać będzie Niepubliczny ZOZ Falck, tylko dwa - Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Województwo łódzkie zgodnie z planem działania systemu państwowego ratownictwa medycznego w 2012 roku podzielone będzie na 20 rejonów operacyjnych (w tym roku były to 22 rejony). Połączony został rejon Łodzi i powiatu zgierskiego.

Zdaniem wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej połączenie tych dwóch rejonów pozwoli sprawniej dysponować zespołami, a czas dotarcia do pacjenta się nie zmieni.

"Jeśli warunki technologiczne i informacyjne pozwolą na to, to w przyszłości będziemy po prostu rejony powiększać, bo wtedy koszt funkcjonowania jest dużo niższy, a to pozwoli na podwyższenie jakości" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Chełmińska.

Całe województwo będą obsługiwały 33 specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego i 65 podstawowych zespołów oraz dwa zespoły wodne sezonowe (na Zalewie Sulejowskim i Zbiorniku Jeziorsko). W woj. łódzkim jeden zespół ratownictwa przypada średnio na 26 tys. mieszkańców (przy średniej krajowej 33 tys.).

Na konkurs ogłoszony przez łódzki NFZ napłynęły 38 oferty od 21 podmiotów. Wśród kryteriów branych pod uwagę były m.in. jakość, wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, ocena jakości oraz cena.

Jak poinformował zastępca dyrektora łódzkiego oddziału NFZ Eugeniusz Kacprzak, wybrano 11 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w 19 rejonach. W czwartek ma zostać wybrany oferent w rejonie Poddębice. W sumie w ośmiu rejonach zmienią się dysponenci karetek; są to: Łączyca, Kutno, Łowicz, Skierniewice, Zduńska Wola, Pajęczno, Bełchatów, Opoczno.

Osiem rejonów (w tym roku cztery) będzie obsługiwał Niepubliczny ZOZ Falck Medycyna Region Centralny, będą to: Łęczyca, Kutno, Łowicz, Opoczno, Radomsko, Pabianice, Pajęczno i Łask. Na terenie Łodzi i Zgierza oraz w Skierniewicach działać będzie Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi (w tym roku obsługiwała jeszcze Łowicz i Kutno).

W pozostałych rejonach pomocy udzielać będą zespoły: szpitala powiatowego w Brzezinach, szpitala w Rawie Mazowieckiej, NZOZ Tomaszowskie Centrum Zdrowia, szpital wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim, w Bełchatowie Centrum Medyczne Riemer z Grodziska Mazowieckiego, szpitale w Wieluniu, Zduńskiej Woli i Sieradzu oraz Powiatowe Centrum Medyczne w Wieruszowie.

Najwięcej karetek będzie stacjonować w Łodzi i okolicznych miejscowościach - 11 ambulansów specjalistycznych i 25 podstawowych.

Przedstawiciele łódzkiego NFZ zapewniają, że w ramach konkursu wszystkie oferty zostały dokładnie skontrolowane. Sporządzono dokumentację fotograficzną miejsc stacjonowania karetek i samych ambulansów, sprawdzono systemy łączności, wspomagania dowodzenia i przesyłania informacji medycznych.

Zmianie uległo kilka miejsc stacjonowania podstawowych zespołów karetek: ze Zgierza, Rawy Mazowieckiej i Łęczycy przeniesione zostały do Widawy, Wolborza i Kleszczowa.

"Na rok 2012 zaplanowaliśmy nieco inne rozmieszczenie. Musieliśmy w ramach naszych możliwości rozmieścić zespoły ratownictwa medycznego tak, aby zapewnić mieszkańcom całego województwa w miarę równy dostęp" - podkreśliła wojewoda.

Na przyszły rok wojewoda łódzki dysponuje kwotą ponad 121 mln zł (w tym roku ratownictwo medyczne kosztować ma ponad 110 mln zł).

Umowy zostaną zawarte na 5 lat - od 1 stycznia przyszłego roku do końca 2016 roku. Co roku ich realizacja ma podlegać kontroli. "Każdorazowo będzie przeprowadzona kontrola w kolejnych latach. Jeśli będą odstępstwa od warunków, skargi czy nieścisłości, to mamy prawo wypowiedzieć umowę" - dodała Chełmińska.

Oferenci mają teraz siedem dni na odwołanie się od wyników konkursu do dyrektora łódzkiego oddziału NFZ i kolejny tydzień - do prezesa Funduszu. (PAP)

szu/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)