Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Obchody 72. rocznicy śmierci "Hubala"

0
Podziel się:

Przedstawiciele wojska, władz samorządowych, harcerze, mieszkańcy okolicznych
miejscowości uczestniczyli w niedzielę w obchodach 72. rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego
"Hubala", które odbyły się w Anielinie koło Spały (Łódzkie).

Przedstawiciele wojska, władz samorządowych, harcerze, mieszkańcy okolicznych miejscowości uczestniczyli w niedzielę w obchodach 72. rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", które odbyły się w Anielinie koło Spały (Łódzkie).

W trakcie uroczystości złożono również kwiaty pod obeliskiem upamiętniający biskupa polowego Wojska Polskiego, Tadeusza Płoskiego, który zginął w 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Obchody związane ze śmiercią "Hubala" tradycyjnie zorganizowano w Anielinie (pow. opoczyński), na skraju lasu, gdzie 30 kwietnia 1940 r. zginął legendarny, ostatni żołnierz wojny obronnej, znakomity kawalerzysta i dowódca pierwszego polskiego oddziału partyzanckiego.

W miejscu ostatniej bitwy jego oddziału okoliczni mieszkańcy, harcerze i żołnierze usypali przed laty kamienny "Szaniec Hubala".

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza św. Odbył się również apel poległych, na szańcu złożono wiązanki kwiatów.

Henryk Dobrzański urodził się w czerwcu 1897 r. w Jaśle. Od 1912 r. należał do Polskich Drużyn Strzeleckich, a od 1914 r. - do Legionów. W 1918 r. wstąpił do pułku ułanów. Jako dowódca plutonu, a później szwadronu, brał udział w walkach w obronie Lwowa. W okresie międzywojennym był członkiem polskiej reprezentacji jeździeckiej. W 1925 r. jego drużyna zdobyła w Nicei Puchar Narodów.

We wrześniu 1939 r. Dobrzański został zastępcą dowódcy rezerwowego 110. pułku ułanów Brygady Kawalerii "Wołkowysk" w Białymstoku. Walczył z bolszewikami na Grodzieńszczyźnie. Gdy pod Kolnem rozwiązano pułk, 22 września Hubal wyruszył na czele 180 ułanów na odsiecz Warszawie. W okresie PRL ukrywano te fakty.

Po kapitulacji stolicy przedostał się wraz ze swymi żołnierzami na Kielecczyznę, gdzie w grudniu 1939 r. utworzył Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Jednostka zachowała organizację regularnego wojska, ale stosowała taktykę partyzancką. Z końcem kwietnia 1940 roku oddział przeniósł się w lasy spalskie.

W okolicach Anielina oddział został okrążony przez zgrupowanie około osiem tysięcy Niemców. 30 kwietnia podczas próby cichego przedarcia się przez kordon sił wroga, ułani wpadli w zasadzkę. Jedna z kul śmiertelnie raniła mjr. Dobrzańskiego. Miejsce pochówku Hubala pozostaje wciąż nieznane. Niemcy ukryli jego ciało, aby pamięć o majorze nie inspirowała Polaków do dalszej walki.

Bp Tadeusz Płoski urodził się w marcu 1956 r. w Lidzbarku Warmińskim. W czerwcu 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie. 16 października 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem polowym WP. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem. Został pochowany w krypcie Kaplicy Lotników Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

W ub. roku w Anielinie odsłonięto upamiętniający go obelisk. (PAP)

jaw/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)