Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Piotrkowska prokuratura przesłuchała ks. Bochyńskiego

0
Podziel się

Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim przesłuchała w piątek w
charakterze świadka ks. Ireneusza Bochyńskiego w związku z wywiadem na temat pedofilii, jakiego
duchowny udzielił jednemu z lokalnych tygodników - poinformował PAP jej rzecznik Witold Błaszczyk.

bEqEEvLp

Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim przesłuchała w piątek w charakterze świadka ks. Ireneusza Bochyńskiego w związku z wywiadem na temat pedofilii, jakiego duchowny udzielił jednemu z lokalnych tygodników - poinformował PAP jej rzecznik Witold Błaszczyk.

Dodał, że w związku z tą sprawą prokuratura nie wyklucza przesłuchania w charakterze świadka piotrkowskiej poseł PO Elżbiety Radziszewskiej.

Jak powiedział Błaszczyk, ks. Bochyński odpowiedział na kilka pytań, na inne nie udzielił odpowiedzi, powołując się na prawo kanoniczne zakazujące udzielania informacji o faktach, o których dowiedział się podczas spowiedzi.

bEqEEvLr

"Odwołanie się do tajemnicy spowiedzi powoduje, że prokurator nie może kontynuować przesłuchania w sprawie tych okoliczności. W tym momencie przesłuchanie księdza zostało zakończone" - wyjaśnił Błaszczyk. Jak mówił, obecnie nic wskazuje na to, że to świadek "był sprawcą kontaktów seksualnych z osobami poniżej 15. roku życia".

Obecnie trudno powiedzieć, czy w przyszłości pojawią się jakieś fakty, czy okoliczności, które będą wymagały ponownego przesłuchania duchownego - dodał.

Zaznaczył, że nadal w sprawie prowadzone są czynności sprawdzające. Dodał, że prokurator ma materiał z czwartkowego programu telewizyjnego, w którym wystąpiła posłanka Elżbieta Radziszewska. "W tym programie poseł odwołała się do pewnych okoliczności, które mogą stanowić dla prokuratury istotne źródło dowodowe w tej sprawie" - powiedział PAP.

Według portalu tvn24.pl, Radziszewska w czwartkowym programie "Tak Jest", wyemitowanym na antenie TVN24, powiedziała, że docierały do niej sygnały, że ksiądz Bochyński sam dopuszczał się czynów pedofilskich.

bEqEEvLx

Prokurator dodał, że po dokładnym zapoznaniu się z materiałem, prokuratura podejmie decyzję, czy dojdzie do przesłuchania Radziszewskiej w charakterze świadka.

W czwartek piotrkowska prokuratura wszczęła czynności sprawdzające w związku z wywiadem ks. Ireneusza Bochyńskiego udzielonym lokalnemu tygodnikowi. Według śledczych z treści artykułu wynika, że ks. Bochyński może posiadać informacje o konkretnych przypadkach kontaktów seksualnych osób dorosłych z osobami poniżej 15. roku życia.

W wywiadzie dla tygodnika "Tydzień Trybunalski" na pytanie, czy dorosły człowiek może powiedzieć, że ma problem, bo dzieci go prowokują, duchowny odpowiedział: "trzeba by porozmawiać z ludźmi, którzy w życiu tego doświadczyli". "Nie wiem, o jakim czasie bycia dzieckiem mówimy, bo jeżeli mówimy o dziecku 3-letnim (bo i takie przypadki pedofilii miały miejsce), to dotyczyły one rodzin, bo pod ich ścisłą opieką znajduje się wtedy dziecko. Ale mamy i dzieci 10-letnie, trochę starsze i znam przypadki, gdzie ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia. Same dzieci +wchodziły+ do łóżek dorosłych, chcąc być spełnionym. I to był wybór dziecka" - mówił.

W związku z tymi wypowiedziami do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez księdza, które złożył poseł Armad Ryfiński (Twój Ruch). Według niego wypowiedzi duchownego mogą świadczyć, że "był świadkiem lub sam uczestniczył w wykorzystywaniu seksualnym dzieci". Złożenie zawiadomienia w tej sprawie zapowiedziało także SLD.

bEqEEvLy

Łódzka kuria metropolitalna wydała oświadczenie, w którym informuje, że ks. Bochyński udzielił wywiadu bez zgody przełożonych, czym "złamał normy Konferencji Episkopatu Polski dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych".

Sam ks. Bochyński w czwartek przeprosił za zło wyrządzone Kościołowi nieodpowiedzialnym zachowaniem. "Przepraszam za zło wyrządzone Kościołowi moim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Proszę o wybaczenie" - napisał ks. Bochyński w swoim oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej łódzkiej kurii metropolitalnej.

Zapewnił jednocześnie, że co do wypełnianych funkcji podporządkuje się decyzjom ks. abp. metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego.

Ks. Ireneusz Bochyński jest rektorem kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku został laureatem Złotej Wieży Trybunalskiej - wyróżnienia przyznawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Tryb. za działalność kulturalną i wkład w promocję miasta. W murach dawnego klasztoru dominikanek tworzy Centrum Idei Ku Demokracji, otworzył hostel i dwujęzyczne przedszkole. (PAP)

bEqEEvLz

jaw/ abr/ ura/

bEqEEvLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)