Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: Poziom wody w rzekach systematycznie spada

0
Podziel się

W woj. łódzkim alarm przeciwpowodziowy obowiązuje jeszcze na terenie 18 gmin, a
w czterech pogotowie przeciwpowodziowe. Stany alarmowe przekroczone są wciąż w zlewni Warty.
Sytuacja powodziowa jednak się stabilizuje, a poziom wód w rzekach wyraźnie spada.

bEgRufAR

W woj. łódzkim alarm przeciwpowodziowy obowiązuje jeszcze na terenie 18 gmin, a w czterech pogotowie przeciwpowodziowe. Stany alarmowe przekroczone są wciąż w zlewni Warty. Sytuacja powodziowa jednak się stabilizuje, a poziom wód w rzekach wyraźnie spada.

Jak poinformował w niedzielę PAP dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński, w dorzeczu rzek Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, zaś w zlewni rzeki Warty nadal utrzymuje się w strefie stanów alarmowych.

Już kilka dni temu kulminacyjne fale powodziowe na Pilicy i Warcie opuściły teren Łódzkiego.

bEgRufAT

Dzięki kolejnemu zmniejszeniu zrzutu wody ze zbiornika retencyjnego Jeziorsko na Warcie do 270 metrów sześć. na sekundę, poziom wody w Uniejowie systematycznie się obniża. Obecnie przekracza stan alarmowy o 74 cm. Rezerwa powodziowa na zbiorniku zwiększa się i wynosi 13,9 proc.

Straty w wyniku powodzi - według służb wojewody - szacuje się obecnie na 129 mln zł. Z danych nadesłanych z gmin wynika, że w różnym stopniu powódź dotknęła 40 tys. osób, a podtopieniu uległo 1885 budynków mieszkalnych i wiele obiektów użyteczności publicznej.

Łódzka Caritas i harcerze jeszcze w niedzielę prowadzą zbiórkę darów dla powodzian z okolic Sandomierza. Do koszy ustawionych w Manufakturze można przynosić m.in. wodę butelkowaną, konserwy, środki czystości i higieny osobistej, środki do dezynfekcji wody i pomieszczeń, koce, ręczniki, ścierki, rękawice i buty gumowe. (PAP)

szu/ mag/

bEgRufBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)