Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 13:57

Łódzkie: Przy budowie drogi odkryto szczątki żołnierzy niemieckich

Szczątki ponad 50 żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej odkryto na budowie obwodnicy Opoczna (Łódzkie). Według drogowców, nie będzie miało to jednak wpływu na termin zakończenia prac planowany na koniec listopada tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szczątki ponad 50 żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej odkryto na budowie obwodnicy Opoczna (Łódzkie). Według drogowców, nie będzie miało to jednak wpływu na termin zakończenia prac planowany na koniec listopada tego roku. *

Jak poinformował w środę PAP rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA Maciej Zalewski, w poniedziałek po południu operator równiarki pracujący przy budowie jednej z łącznic zauważył kości, które mogły należeć do człowieka. Prace natychmiast przerwano i ręcznie przekopano teren wokół znaleziska.

Według rzecznika, okazało się, że natrafiono na zbiorową mogiłę żołnierzy niemieckich z II wojny światowej, skrywającą szczątki 53 osób. Świadczyły o tym m.in. pozostałości mundurów, odznak i nieśmiertelnik.

"W obecności konserwatora zabytków i przedstawiciela Fundacji +Pamięć+ znalezione szczątki zostały zebrane i przewiezione do Puław, gdzie zostaną pochowane. Fakt znalezienia szczątków nie będzie miał żadnego wpływu na termin zakończenia prac" - zaznaczył Zalewski.

Budowa obwodnicy Opoczna rozpoczęła się w czerwcu ub. roku. To trasa budowana w ciągu drogi krajowej nr 12 o długości około 7,8 km. Nowa trasa ominie miasto od południa. Ma ona pozwolić na wyprowadzenie z centrum Opoczna ruchu tranzytowego i części ruchu osobowego. Koszt jej budowy to 152 mln zł.

Przed rozpoczęciem prac Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego prowadziła na terenie przyszłej obwodnicy prace archeologiczne. Natrafiono tam m.in. na liczne relikty osadnictwa z przełomu neolitu i brązu (2000 - 1600 lat p.n.e.), okresu brązu (1000 - 500 lat p.n.e.). Odnaleziono też wpływy kultury rzymskiej (300 p.n.e. - 500 n.e.). Wszystkie eksponaty znajdą się w opoczyńskim muzeum regionalnym. (PAP)

szu/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz