Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Ruszyła realizacja projektu na rzecz poprawy opieki nad noworodkiem

0
Podziel się:

Zmniejszenie w ciągu najbliższych trzech lat
umieralności noworodków oraz okołoporodowych powikłań u dzieci w
województwie łódzkim zakłada projekt przygotowany przez
Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

*Zmniejszenie w ciągu najbliższych trzech lat umieralności noworodków oraz okołoporodowych powikłań u dzieci w województwie łódzkim zakłada projekt przygotowany przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi. *

Przewiduje on m.in. szkolenia z zakresu resuscytacji noworodka dla lekarzy i pielęgniarek oraz zakup nowoczesnego sprzętu ratującego życie noworodków dla szpitali w regionie.

Jak informuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi, realizacja trzyletniego projektu "Poprawa opieki nad noworodkiem w województwie łódzkim" już się rozpoczęła. Jest on koordynowany przez specjalistów Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala dziecięcego przy ul. Spornej w Łodzi.

"Celem projektu jest zmniejszenie w ciągu trzech najbliższych lat umieralności noworodków oraz okołoporodowych powikłań u dzieci w województwie łódzkim" - zapewniają twórcy projektu.

Jego partnerami jest 25 oddziałów noworodkowych szpitali woj. łódzkiego, które stanowią podstawę zabezpieczenia opieki nad noworodkiem w regionie.

Projekt zakłada wdrożenie systemu powtarzalnych szkoleń z zakresu resuscytacji noworodka, obejmujących swoim zasięgiem wszystkie placówki w których rodzą się dzieci na terenie województwa. Cykl szkoleń zakłada przeprowadzenie sześciu kursów dla 100 uczestników - lekarzy i pielęgniarek z regionu województwa łódzkiego, ale także z innych regionów kraju.

W ramach realizacji projektu pięć najbardziej potrzebujących oddziałów neonatologicznych w regionie wyposażonych zostanie w nowoczesne respiratory noworodkowe. Według specjalistów, poprawi to stan pacjentów do czasu możliwego transportu do ośrodka referencyjnego.

Projekt przewiduje także zakup dla Oddziału Klinicznego Intensywnej Terapii i Anestezjologii szpitala przy ul. Spornej pięciu najwyższej klasy respiratorów przeznaczonych specjalnie dla noworodków. Według lekarzy urządzenia te będą w stanie prowadzić oddech zastępczy, zapewniając pacjentom maksimum bezpieczeństwa.

Na oddział trafią także cztery nowoczesne wieloparametrowe monitory funkcji życiowych wraz z oprogramowaniem i osprzętem. Zdaniem lekarzy są one iezbędnym do stworzenia wewnątrzoddziałowej sieci integrującej dane leczonych pacjentów, by dodatkowo zwiększyć możliwości monitorowania stanu zdrowia noworodków podczas prowadzenia terapii oddechowej.

Specjaliści podkreślają, że konieczna jest także poprawa przepływu informacji dotyczących noworodków w stanie zagrożenia życia w województwie. Usprawni to transportu dzieci do specjalistycznych placówek.

Radzie naukowej projektu przewodniczy Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Helwich.

Wartość projektu to ponad 500 tysięcy euro. Jest on Finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, czyli bezzwrotnej pomocy finansowej dla Polski pochodzącej z trzech krajów - Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. (PAP)

szu/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)