Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: SLD chce stworzyć Centralny Okręg Przemysłowy

0
Podziel się:

Stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego w okolicy skrzyżowania autostrad A1
i A2 to, zdaniem SLD, doskonały sposób na zmniejszenie bezrobocia w woj. łódzkim i zahamowanie
procesu wyludniania się tego regionu.

Stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego w okolicy skrzyżowania autostrad A1 i A2 to, zdaniem SLD, doskonały sposób na zmniejszenie bezrobocia w woj. łódzkim i zahamowanie procesu wyludniania się tego regionu.

"W woj. łódzkim jest ponad 144 tys. bezrobotnych. 1/4 z nich mieszka w Łodzi, którą cechuje największe bezrobocie spośród wszystkich dużych miast w Polsce. Trzeba więc stworzyć nowe miejsca pracy, żeby ludzie nie wyjeżdżali z Łodzi i regionu łódzkiego" - powiedział podczas poniedziałkowego briefingu prasowego rzecznik SLD i szef Sojuszu w Łódzkiem Dariusz Joński.

Joński oraz dwaj inni posłowie SLD - Artur Ostrowski i Cezary Olejniczak - zaprezentowali przygotowany w marcu raport o rynku pracy w woj. łódzkim. Oprócz danych dotyczących m.in. aktualnego bezrobocia znalazły się w nim również propozycje walki z tym zjawiskiem.

"Zaletą woj. łódzkiego jest centralne położenie i skrzyżowanie autostrad. Proponujemy więc otworzyć na tym skrzyżowaniu specjalną strefę ekonomiczną - Centralny Okręg Przemysłowy - gdzie docelowo mogłoby znaleźć pracę 50 tys. osób" - podkreślił Joński.

Jego zdaniem nie powinno być żadnych problemów z realizacją takiej inwestycji, której koszt jest szacowany przez SLD na ok. miliard zł.

"Państwo dzisiaj ma środki finansowe na angażowanie i aktywizację bezrobotnych. Siedem mld zł jest odłożonych na walkę z bezrobociem" - zauważył Joński.

W planach SLD Centralny Okręg Przemysłowy w okolicach Łodzi miałby być jednym z trzech takich ośrodków w całej Polsce. W okolicach Trójmiasta Sojusz chciałby bowiem stworzyć Północny Okręg Przemysłowy, a pomiędzy Krakowem i Katowicami Południowy Okręg Przemysłowy.

Zdaniem Sojuszu okręgi te powinny mieć charakter specjalnych stref ekonomicznych, w których państwo "realizować będzie planową politykę inwestycyjną". Uwzględniając specyfikę lokalną projekt Sojuszu zakłada, że szczególne preferencje powinny otrzymać następujące grupy przemysłu: maszynowy i elektromaszynowy, precyzyjny, samochodowy, elektroniczny, wysokich technologii (biotechnologiczny, farmaceutyczny) i energii odnawialnej. Specjalne preferencje miałyby również małe przedsiębiorstwa usługowe z branży IT.

"To branże, które naszym zdaniem są rozwojowe" - powiedział Joński.

Dodał, że raport przygotowany przez SLD i propozycje Sojuszu dot. budowy COP na skrzyżowaniu A1 i A2 jeszcze w poniedziałek będą wysłane do premiera Donalda Tuska.(PAP)

duk/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)