Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódzkie: W Spale rozpoczęło się święto myśliwych Hubertus Spalski

0
Podziel się

Tradycyjne dwudniowe święto myśliwych i jeźdźców - Hubertus Spalski 2013 -
rozpoczęło się w sobotę w Spale (Łódzkie). Impreza odbywa się w ramach obchodów 90-lecia Polskiego
Związku Łowieckiego.

bEpQMTpN

Tradycyjne dwudniowe święto myśliwych i jeźdźców - Hubertus Spalski 2013 - rozpoczęło się w sobotę w Spale (Łódzkie). Impreza odbywa się w ramach obchodów 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego.

Jak podaje PZŁ, impreza ma miejsce po raz czternasty. Od czterech lat wydarzenie ma status ogólnopolskiego święta hubertowskiego związku łowieckiego.

Według organizatorów Hubertus Spalski rokrocznie gromadzi kilka tysięcy myśliwych, jeźdźców i turystów z całej Polski. W czasie dwudniowej imprezy plenerowej poznają oni tradycje łowieckie i jeździeckie.

bEpQMTpP

W sobotę Hubertus rozpoczęła poranna msza polowa w kaplicy przy kościele prezydentów RP. Następnie, ponad 300 myśliwych, podzielonych na grupy, udało się na polowanie.

W ramach imprezy w centrum Spały odbywa się tradycyjny Jarmark Hubertowski, a także tzw. Strefa Myśliwska, gdzie można są m.in. stoiska z akcesoriami myśliwskimi i jeździeckimi, odbywają się też finały konkursów kulinarnych i konkursu nalewek - wszystko pod hasłem "Oswajamy dziczyznę". Zaplanowano także I Krajową Wystawę Psów Myśliwskich i pokazy sokolników. Dzień zakończy biesiada myśliwska.

W niedzielę, Hubertus przenosi się na tzw. łąki nadpiliczne między Spałą a Brzustowem. W pokazach i gonitwach uczestniczyć ma ponad 100 koni i jak co roku odbędzie się pogoń za lisem. Imprezie towarzyszyć będzie jarmark jeździecki, pokazy jeździeckie, sokolnicze; nie zabraknie przejażdżek bryczkami.

Patronat honorowy nad Hubertusem Spalskim objął wicepremier Janusz Piechociński.

bEpQMTpV

Impreza nawiązuje do tradycji polowań hubertowskich, organizowanych w lasach spalskich, przed wybuchem II wojny, przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

Według informacji Polskiego Związku Łowieckiego zrzesza on ponad 116 tys. myśliwych, z czego ponad 4 tys. wstąpiło w ostatnim sezonie. W kraju działa 49 zarządów okręgowych i ponad 2,5 tys. kół łowieckich, które dzierżawią 4719 obwodów. W posiadaniu Zarządu Głównego związku jest 17 ośrodków hodowli zwierzyny, w tym specjalistyczna Stacja Badawcza w Czempiniu.

Z informacji PZŁ wynika, że myśliwi w ostatnim sezonie przeznaczyli na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny ponad 8,7 mln zł, a ponad 26,3 mln zł na jej dokarmianie. W ramach ochrony zwierzyny drobnej PZŁ w ostatnim roku wyhodował 95,6 tys. bażantów, 26,2 tys. kuropatw i ponad 2 tys. zajęcy. Za szkody wyrządzane przez zwierzynę w uprawach rolnych myśliwi w ostatnim sezonie wypłacili ponad 56 mln zł odszkodowania. (PAP)

szu/ amac/

bEpQMTqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)