Notowania

wiadomości
08.06.2011 16:05

Łódzkie: Wójt Kleszczowa może wyjść z aresztu za pół mln zł kaucji

Wójt gminy Kleszczów 55-letnia Kazimiera T. może wyjść z aresztu po wpłaceniu pół mln zł kaucji. Jej syn Wojciech T. będzie mógł opuścić areszt po wpłaceniu 200 tys. zł poręczenia majątkowego - tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wójt gminy Kleszczów 55-letnia Kazimiera T. może wyjść z aresztu po wpłaceniu pół mln zł kaucji. Jej syn Wojciech T. będzie mógł opuścić areszt po wpłaceniu 200 tys. zł poręczenia majątkowego - tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Tym samym sąd okręgowy uwzględnił zażalenie obrony na stosowanie tymczasowego aresztu i zamienił ten środek zapobiegawczy na poręczenia majątkowe. Kaucje mają zostać wpłacone do 22 czerwca.

Sąd zdecydował także, że po wpłaceniu kaucji Kazimiera T. zostanie zawieszona w pełnieniu funkcji wójta, zastosowany zostanie wobec niej także dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Dwa ostatnie środki zapobiegawcze będą stosowane także wobec jej syna. O decyzji sądu poinformował PAP sędzia Andrzej Szawel.

Nie jest wykluczone, że jeśli w środę lub w czwartek na konto piotrkowskiego sądu wpłyną pieniądze, to już jutro oboje podejrzani opuszczą areszt.

Wójt Kleszczowa i jej 31-letni syn zostali zatrzymani dwa tygodnie temu przez funkcjonariuszy CBA i ABW. Przy mężczyźnie znaleziono znaczne ilości środków odurzających.

Piotrkowska prokuratura zarzuciła Kazimierze T. niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, a jej synowi współudział w przestępstwie oraz posiadanie znacznych ilości środków odurzających. Obojgu grozi kara do 10 lat więzienia.

Według śledczych wójt i jej rodzina skupowała na terenie gminy Kleszczów grunty rolne po atrakcyjnych cenach (80 groszy za metr kwadratowy), a później - po przekwalifikowywaniu ich na działki budowlane - sprzedawała gminie po 35 zł za metr kwadratowy. Wójt miała m.in. ujawniać informację w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kleszczów.

Kazimiera T. mogła, razem z innymi osobami - zdaniem śledczych - zarobić na tym kilka milionów złotych. Na wniosek prokuratury 19 maja sąd rejonowy aresztował kobietę i jej syna na okres do 1 lipca.

Trzecią osobą zatrzymaną w tej sprawie jest Marta T. - synowa wójt gminy Kleszczów. Kobieta usłyszała zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających. Grozi jej kara do ośmiu lat więzienia. Wobec niej prokuratura zastosowała m.in. dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł.

Premier, na wniosek wojewody łódzkiego, wyznaczył do wykonywania zadań i kompetencji wójt gminy Kleszczów na okres jej aresztowania, Jacka Rożnowskiego. W związku z sądowym zawieszeniem Kazimiery T. w obowiązkach, prawdopodobnie będzie on dalej pełnił tę funkcję.

Gmina Kleszczów przez ostatnie lata określana była jako najbogatsza gmina w Polsce; na jej terenie leży kopalnia węgla brunatnego Bełchatów. W 2008 r. do jej budżetu wpłynęło blisko 170 mln zł, z czego prawie 90 mln to podatki od nieruchomości. Sama wójt wielokrotnie występowała w mediach, opowiadając m.in. o sukcesie swojej gminy i prowadzonych inwestycjach.(PAP)

szu/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz