Notowania

wiadomości
09.06.2011 21:57

Łódzkie: Wójt Kleszczowa wyszła z aresztu po wpłaceniu pół mln zł kaucji

Wójt gminy Kleszczów 55-letnia Kazimiera T. w czwartek wieczorem wyszła z aresztu w Łodzi po wpłaceniu pół mln zł kaucji. Jest ona podejrzana o niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z obrotem ziemią.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wójt gminy Kleszczów 55-letnia Kazimiera T. w czwartek wieczorem wyszła z aresztu w Łodzi po wpłaceniu pół mln zł kaucji. Jest ona podejrzana o niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z obrotem ziemią.

Po godz. 20 podejrzana opuściła areszt przy ul. Beskidzkiej w Łodzi. Poinformował o tym PAP rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej Bartłomiej Turbiarz.

W środę Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. zdecydował, że wójt Kleszczowa będzie mogła wyjść z aresztu po wpłaceniu pół mln zł kaucji. Jej syn Wojciech T. mógł opuścić areszt po wpłaceniu 200 tys. zł poręczenia majątkowego. W czwartek kaucje wpłynęły na konto sądu.

Wobec Kazimiery T. sąd zastosował także zawieszenie w pełnieniu funkcji wójta, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Dwa ostatnie środki zapobiegawcze będą stosowane także wobec jej syna.

Wójt Kleszczowa i jej 31-letni syn zostali zatrzymani trzy tygodnie temu przez funkcjonariuszy CBA i ABW. Przy mężczyźnie znaleziono znaczne ilości środków odurzających. Piotrkowska prokuratura zarzuciła Kazimierze T. niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, a jej synowi współudział w przestępstwie oraz posiadanie znacznych ilości środków odurzających. Obojgu grozi kara do 10 lat więzienia.

Według śledczych wójt i jej rodzina skupowała na terenie gminy Kleszczów grunty rolne po atrakcyjnych cenach (80 groszy za metr kwadratowy), a później - po przekwalifikowywaniu ich na działki budowlane - sprzedawała gminie po 35 zł za metr kwadratowy. Wójt miała m.in. ujawniać informacje w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kleszczów.

Kazimiera T. mogła, razem z innymi osobami - zdaniem śledczych - zarobić na tym kilka milionów złotych. Na wniosek prokuratury 19 maja sąd rejonowy aresztował kobietę i jej syna na okres do 1 lipca.

Trzecią osobą zatrzymaną w tej sprawie jest Marta T. - synowa wójt gminy Kleszczów. Kobieta usłyszała zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających. Grozi jej kara do ośmiu lat więzienia. Wobec niej prokuratura zastosowała m.in. dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł.

Premier, na wniosek wojewody łódzkiego, wyznaczył do wykonywania zadań i kompetencji wójt gminy Kleszczów na okres jej aresztowania, Jacka Rożnowskiego. W związku z sądowym zawieszeniem Kazimiery T. w obowiązkach, prawdopodobnie będzie on dalej pełnił tę funkcję.

Gmina Kleszczów przez ostatnie lata określana była jako najbogatsza gmina w Polsce; na jej terenie leży kopalnia węgla brunatnego Bełchatów. W 2008 r. do jej budżetu wpłynęło blisko 170 mln zł, z czego prawie 90 mln to podatki od nieruchomości. Sama wójt wielokrotnie występowała w mediach, opowiadając m.in. o sukcesie swojej gminy i prowadzonych inwestycjach.(PAP)

szu/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz