Notowania

wiadomości
15.04.2011 09:32

Łódzkie: Wystawa "175 lat Zakładu Karnego w Sieradzu"

"175 lat Zakładu Karnego w Sieradzu" - to tytuł wystawy, którą od poniedziałku 18 kwietnia będą mogli oglądać więźniowie i funkcjonariusze sieradzkiego więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"175 lat Zakładu Karnego w Sieradzu" - to tytuł wystawy, którą od poniedziałku 18 kwietnia będą mogli oglądać więźniowie i funkcjonariusze sieradzkiego więzienia. *

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik zakładu w Sieradzu, Jakub Werbiński, ekspozycja, którą przygotowali sami więźniowie, składa się z 11 plansz, na których zaprezentowano zdjęcia i informacje o historii sieradzkiego więzienia.

"Będzie się można dowiedzieć m.in., że w pierwszych latach funkcjonowania zakładu więźniowie odbywali karę w specjalnym systemie polegającym na tym, że w nocy byli odosobnieni pojedynczo w celach, zaś w dzień pracowali wspólnie. Zwiedzający wystawę dowiedzą się również, że w okresie II wojny światowej sieradzki zakład karny należał do największych więzień na terenie tzw. Kraju Warty, a w czasach PRL był miejscem internowania działaczy Solidarności" - wyjaśnił Werbiński.

Dodał, że ekspozycja czynna będzie do 22 kwietnia.

Zakład Karny w Sieradzu powstał w 1836 r. W roku 1868 więzienie przejęli Rosjanie. Funkcjonowały już wówczas w nim: szpital, kaplica, fabryka płótna i przędzalnia.

W okresie II Rzeczypospolitej więzienie służyło polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, a w czasie II wojny światowej wykorzystywane było przez hitlerowców. Po wojnie obiekt w dalszym ciągu pełnił swoją funkcję. W latach 80. był miejscem internowania działaczy Solidarności.

Sieradzkie więzienie jest przeznaczone dla mężczyzn; może pomieścić 923 osadzonych. Jest jednostką typu zamkniętego z oddziałami typu półotwartego dla młodocianych i odbywających karę po raz pierwszy oraz aresztem śledczym. W wyodrębnionym oddziale terapeutycznym przebywają osoby z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzone umysłowo.

W skład jednostki wchodzi także oddalony o ok. 5 km oddział zewnętrzny przeznaczony dla 126 skazanych.

Obecnie w więzieniu pełni służbę 252 funkcjonariuszy. Zatrudnieni są również pracownicy cywilni. Na terenie zakładu działają produkcyjne przedsiębiorstwa przywięzienne.(PAP)

jaw/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz