Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódzkie: Wystawa znaczków z Polski, Niemiec, Rosji i Izraela

0
Podziel się:

W łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbyło się w poniedziałek
uroczyste otwarcie wystawy "Cztery Narody Łodzi w filatelistyce XIX i XX wieku". Zgromadzone na
ekspozycji znaczki będzie można oglądać do 31 grudnia 2010 r.

W łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbyło się w poniedziałek uroczyste otwarcie wystawy "Cztery Narody Łodzi w filatelistyce XIX i XX wieku". Zgromadzone na ekspozycji znaczki będzie można oglądać do 31 grudnia 2010 r.

Ekspozycja ma pokazać specyfikę i różnorodność kulturową czterech nacji - polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej, zamieszkujących Łódź - poprzez znaczki, jakie narody te wydawały i tworzyły.

Wystawa została podzielona na cztery kategorie tematyczno-chronologiczne: Polska 1860-1939 (przygotowana przez Stanisława Walischa), Księstwo Niemieckie (Wilhelm Kowolik), Rosja 1858-1939 (Bonawentura Grodziński, Stanisław Dacyk, Stanisław Walisch) i Izrael 1948-1968 (Tadeusz Głód).

"Każdy z tematów wystawy osobno pokazuje oryginalność oraz niepowtarzalność danej narodowości i ich kultur. Zwiedzający będą mieli możliwość poznania wszystkich oraz porównania, jak zmieniały się one na przestrzeni dziesięcioleci" - wyjaśnił Grzegorz Wróbel z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Część "polska" obejmuje okres od 1 stycznia 1860 r. do 1 sierpnia 1939 r., czyli do ostatniego wydania znaczków przed wybuchem II wojny światowej.

W gablotach Księstwa Niemieckiego oglądać można znaczki wydane przed 1872 rokiem, a w części "rosyjskiej" przedstawiono znaczki ze wszystkich okresów przemian polityczno-historycznych - od caratu, przez przejściową Republikę Rosyjską, po Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Wśród znaczków narodu żydowskiego na ekspozycji znalazła się m.in. pierwsza seria znaczków izraelskich (starożytne monety) z 1948 r., a także seria znaczków z lat 1948-1950 z tapsami (przywieszkami). (PAP)

duk/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)