Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Londyn zapłacił 8,3 miliona funtów ofiarom swoich żołnierzy

0
Podziel się:

To między innymi odszkodowania dla rodzin cywilów zabitych w Iraku.

Londyn zapłacił 8,3 miliona funtów ofiarom swoich żołnierzy
(EPA/PAP)

To odszkodowania dla Irakijczyków dotkniętych przez działania brytyjskiej armii podczas wojny w Iraku rozpoczętej w marcu 2003 roku - poinformował dziennik _ The Independent _.

Odszkodowania wypłacono ponad 1000 krewnym zabitych cywilów oraz z tytułu obrażeń i zniszczonego majątku. Dziennik przypomina, że brytyjskie wojsko wycofało się z Iraku w 2009 roku, _ po sześciu latach krwawych walk, które nastąpiły po kierowanej przez USA inwazji, mającej na celu obalenie Saddama Husajna _.

Jak wylicza _ Independent _, ministerstwo obrony musiało wypłacić 4,2 mln funtów po rozpatrzeniu 1145 wniosków złożonych przez rannych Irakijczyków, krewnych ofiar śmiertelnych oraz przez osoby, których mienie zostało zniszczone na skutek operacji brytyjskiej armii.

*Independent ujawnił także *oficjalne dane na temat wypłacenia odszkodowań Afgańczykom. Od 2007 roku wypłacono w sumie 825 tysięcy funtów w odpowiedzi na 1142 wnioski odszkodowawcze, z czego 658 tys. funtów z tytułu zniszczonego mienia, 62 tys. funtów z powodu trwałych obrażeń ciała, a 105 tys. funtów - rodzinom zabitych.
4,1 mln funtów przekazano 21 ofiarom, które były torturowane lub poddawane innemu bezprawnemu traktowaniu przez brytyjskich żołnierzy oraz rodzinom przypadkowo postrzelonych dzieci - czytamy w gazecie.

Dziennik przytacza wypowiedź byłego przywódcy Liberalnych Demokratów, Menziesa Campbella, według którego wypłata odszkodowań jest _ dobitnym post scriptum _ dla decyzji byłego premiera Tony'ego Blaira o zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w wojnę.

_ - Jeśli nie zaangażowalibyśmy się w tę wojnę, nie trzeba byłoby wypłacać tych odszkodowań. Są one dobitnym post scriptum dla błędu, jakim było przystąpienie u boku USA do tej nieusprawiedliwionej operacji wojskowej _ - uważa Campbell. _ Nieformalne, z pominięciem drogi sądowej, rozpatrzenie aż tylu wniosków _ to zapewne również - jak to ujął - kwestia _ reputacji _ Wielkiej Brytanii w świecie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)