Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lotnisko na Okęciu ma nowy sprzęt do wykrywania narkotyków

0
Podziel się

O nowoczesny sprzęt do wykrywania i identyfikacji śladowych ilości
narkotyków i materiałów wybuchowych oraz przenośne urządzenie rentgenowskie do prześwietlania
pozostawionego bez opieki bagażu wzbogaciły się Straż Graniczna i Służba Celna na warszawskim
lotnisku Okęcie.

bEioLtMB

O nowoczesny sprzęt do wykrywania i identyfikacji śladowych ilości narkotyków i materiałów wybuchowych oraz przenośne urządzenie rentgenowskie do prześwietlania pozostawionego bez opieki bagażu wzbogaciły się Straż Graniczna i Służba Celna na warszawskim lotnisku Okęcie.

W czwartek urządzenia o wartości 1,2 mln zł przekazał funkcjonariuszom tych służb wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Dzięki nowemu sprzętowi zwiększyć ma się standard bezpieczeństwa na Okęciu, choć - jak podkreślił wojewoda - wszystkie wykonywane na lotnisku audyty wykazują, że jest ono jednym z najbezpieczniejszych w Europie.

"W ocenie naszych służb i służb międzynarodowych, m.in. Interpolu, lotnisko Okęcie jest lotniskiem mocno zabezpieczonym, jeżeli chodzi o przemyt narkotyków. Tędy on przestępcom po prostu się nie opłaca, bo jest duża pewność jego wykrycia. Być może o doskonałości pracy służb celnych na lotnisku świadczy fakt, że wszelkie próby przemytu narkotyków przede wszystkim mają miejsce drogą lądową, a nie lotniczą" - powiedział wojewoda.

bEioLtMD

Jak dodał, w ostatnich latach służby celne i służby bezpieczeństwa innych krajów, które kontrolują podróżnych wsiadających na Okęciu, nie stwierdziły żadnych przypadków przepuszczenia przez polską kontrolę jakichkolwiek niebezpiecznych substancji czy przedmiotów bądź znaczniejszych partii narkotyków.

Nowy sprzęt zwiększyć ma także bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy - na Okęciu pojawił się dostosowany do współpracy z robotem pirotechnicznym wyrzutnik, przeznaczony do rozbrajania i neutralizacji ładunków wybuchowych. Za jego pomocą można niszczyć cele nawet z odległości kilkudziesięciu metrów.

Kozłowski podkreślił, że przekazane urządzenia przyspieszają kontrolę pasażerów, co ma szczególne znaczenie w perspektywie przewidywanego wzmożenia ruchu na Okęciu w najbliższych latach, m.in. w kontekście Euro 2012.

Straż Graniczna na Okęciu odpowiedzialna jest m.in. za prowadzenie kontroli paszportowej, ochronę granicy państwa, zapobieganie przemytowi towarów i wyrobów akcyzowych, broni, materiałów wybuchowych i zabytków. Prowadzi też działania pirotechniczne i podejmuje interwencje na pokładzie samolotu na wniosek kapitana. Jak powiedział komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Mariusz Piętka, w ub. roku Straż na Okęciu odebrała 160 zgłoszeń o pozostawionym bez opieki bagażu, w przypadku 60 przeprowadziła rozpoznanie pirotechniczne, a cztery zneutralizowała.

bEioLtMJ

Straż Celna zajmuje się m.in. poborem cła, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, podatku od gier oraz opłaty paliwowej i zwalcza przestępczość związaną z handlem odpadami, substancjami i preparatami chemicznymi, materiałami jądrowymi, środkami odurzającymi, bronią i materiałami wybuchowymi oraz technologiami o znaczeniu strategicznym. Według informacji przedstawionych przez dyrektora Izby Celnej w Warszawie Janusza Sawę, podlegli mu funkcjonariusze w ub. roku pobrali należności na kwotę 26 mld zł. Zatrzymali też 55 kg narkotyków o wartości ok. 6 mln zł, skonfiskowali papierosy o wartości 6 mln zł i 63 tys. wyrobów z zastrzeżonymi znakami towarowymi o wartości ok. 10 mln zł. (PAP)

mca/ pz/

bEioLtNe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)