Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
smoleńsk
18.02.2011 10:11

Lotnisko Siewiernyj powinno być zamknięte?

Polski ekspert podkreśla, że nie znamy instrukcji regulującej te kwestie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

_ - To, czy lotnisko w Smoleńsku powinno być zamknięte, zależy od tego, jakie obowiązują na nim procedury _ - powiedział Maciej Lasek, członek polskiej komisji wyjaśniającej katastrofę smoleńską. Jak przypomniał, Rosjanie dotąd nie udostępnili Polsce instrukcji regulującej te kwestie.

Lasek odniósł się w ten sposób do czwartkowej konferencji rosyjskich ekspertów, którzy wypowiadali się na temat przyczyn kwietniowej katastrofy polskiego Tu-154M. Stwierdzili oni m.in., że nie było możliwości zamknięcia lotniska w Smoleńsku.

_ - Zamknięcie lotniska może nastąpić w bardzo określonych przypadkach, jedynie kiedy pas startowy jest zablokowany. I taka odpowiedź wczoraj padła. Nie wyjaśniono natomiast, czy przy widoczności 200 metrów kontroler był w stanie ocenić, czy pas jest wolny _ - mówił Lasek, który był gościem radia RMF FM.

Jak dodał, ponieważ lotnisko w Smoleńsku jest lotniskiem wojskowym, to kwestia, czy powinno być zamknięte, czy też nie - zależy od jego instrukcji użytkowania. - _ Lotnisko wojskowe rządzi się innymi prawami niż lotnisko cywilne. W lotnictwie cywilnym w zasadzie lotnisk się nie zamyka, jedynie wstrzymuje się starty i lądowania ze względu na niebezpieczne zjawiska pogody. Tu takich niebezpiecznych zjawisk pogody nie było, mgła nie jest niebezpiecznym zjawiskiem pogody z punktu widzenia wykonywania operacji lotniczych _ - podkreślił Lasek.

Przypomniał, że Rosjanie nie pokazali polskim ekspertom instrukcji dotyczącej procedur obowiązujących na lotnisku smoleńskim, twierdząc, że jest tajna.

_ - Możemy się jedynie domyślać, jakie są procedury, bo mamy dostęp do niektórych dokumentów, na podstawie których przygotowuje się takie instrukcje _ - powiedział ekspert. Jak dodał, taka analiza jest również przedmiotem prac polskiej komisji, ale nie chciał mówić o jej wynikach, twierdząc, że _ jest za wcześnie _.

Podczas konferencji zorganizowanej w czwartek przez agencję RIA-Novosti wypowiadali się trzej rosyjscy eksperci z dziedziny lotnictwa. Stwierdzili, że głównymi przyczynami katastrofy w Smoleńsku były wady w przygotowaniu lotu, formowaniu i treningach załogi, brak treningów na symulatorze, nieznajomość lotniska oraz niski poziom przygotowania polskiego 36. specpułku.

Przedstawiciele polskiej komisji stwierdzili, że wypowiedzi rosyjskich ekspertów _ to manipulowanie opinią publiczną _. Podkreślili też, że Rosjanie powtórzyli jedynie to, co zostało zawarte w upublicznionym w styczniu przez MAK raporcie końcowym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t84950.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/siwiec;ostro;polska;w;czarnej;dziurze,39,0,773927.html) Siwiec ostro: Polska w czarnej dziurze Eurodeputowany uważa, że temat katastrofy obrósł wielką liczbą plotek i kłamstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t132144.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;o;raporcie;rejestr;bledow;i;to;bardzo;powaznych,216,0,773848.html) Miller o raporcie: Rejestr błędów i to bardzo poważnych Szef MSWiA zapowiada, że polski raport na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej będzie bolesny dla naszej dumy narodowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t132114.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;znow;gra;smolenskiem;polska;odpowiada;propaganda,29,0,773661.html) Rosja znów gra Smoleńskiem. Polska odpowiada: Propaganda Rosjanie znów całą winą za katastrofę Smoleńską obarczyli polskich pilotów.
Tagi: smoleńsk, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz