Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotnisko w Modlinie. Wylądował pierwszy samolot

0
Podziel się:

Dziś odbyła się oficjalna inauguracja działalności Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Koszt wybudowania nowego portu wyniósł ok. 380 mln zł.

Lotnisko w Modlinie. Wylądował pierwszy samolot
(d-s-n/sxc.hu)
bEUgGSwl

Dziś odbyła się oficjalna inauguracja działalności Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Koszt wybudowania nowego portu wyniósł ok. 380 mln zł. Pierwszy samolot z pasażerami wylądował w Modlinie po godz. 17.30.

_ - To historyczny dzień. Bardzo wielu nie wierzyło w to, że można tę inwestycję przeprowadzić. Było wiele przeszkód, m.in. politycznych, środowiskowych. Ale udało się zrealizować ten bardzo ważny cel, który przyczyni się do rozwoju Mazowsza _ - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podczas inauguracji.

Marszałek zaznaczył, że port lotniczy w Modlinie to nie tylko _ nadzieje _ pasażerów na dobre i tanie połączenia lotnicze. _ - Ruch lotniczy stale rośnie, a to oznacza, że jest to również ważny czynnik rozwojowy tej części Mazowsza. Myślę, że to będzie taka przestrzeń, w której będziemy widzieli, jak na naszych oczach rośnie miasto lotnicze, tak jak ma to miejsce np. w innych miejscach świata _ - mówił Struzik.

bEUgGSwn

Dodał, że lotnisko będzie generowało nowe miejsca pracy. _ Przyjmuje się, że 1 mln pasażerów to 1 tysiąc miejsc pracy w lotnictwie. Możemy z tego miejsca stworzyć autentyczny czynnik wzrostu dla Mazowsza i dla całego kraju _ - mówił.

Nowy port pasażerski będzie wspierał Lotnisko Chopina. Według szefa Lotniska Chopina Michała Marca rynek warszawski jest wystarczający, by wybudować i zapewnić komplementarne lotnisko dla lotniska Chopina. _ Rynek przewozów rośnie. Wybudowanie tego portu było trudne, ale wszystko się zakończyło sukcesem i lotnisko szybko powstało _ - powiedział Marzec.

Prezes lotniska w Modlinie Piotr Okienczyc powiedział, że w tym roku lotnisko spodziewa się obsłużyć ok. 400 tys. pasażerów. _ Nasze prognozy szacują, że w przyszłym roku z lotniska może skorzystać ok. 2 mln podróżnych _ - dodał.

Pierwszy samolot pasażerski, należący do irlandzkich linii Ryanair, wylądował na lotnisku w Modlinie w niedzielę, tuż przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości. Przyleciał nim szef linii Michael O'Leary. _ To bardzo ważny moment dla pasażerów z Warszawy, którzy wreszcie będą mogli z tego miejsca latać do różnych części Europy Ryanairem _ - powiedział dziennikarzom. Ryanair pierwszy rejs z podróżnymi z Modlina odbędzie 16 lipca.

bEUgGSwt

W niedzielę po godz. 17.30 wylądował w porcie pierwszy samolot z pasażerami z Budapesztu, węgierskiej linii Wizz Air. Rejs został przekierowany z Lotniska Chopina. Następnie Wizz Air zabierze pierwszych odprawionych w porcie w Modlinie pasażerów w trasę powrotną. Wizz Air wcześniej zapowiadał, że będzie latał z Modlina od 18 lipca. _ W poniedziałek wykonamy również rejs na trasie Budapeszt-Modlin-Warszawa. A we torek wieczorem przenosimy swoją dotychczasową bazę z Lotniska Chopina tutaj i od środy zaczynamy regularnie latać z Modlina _ - powiedział PAP Daniel de Carvalho z Wizz Air.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/167/215719.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lotnisko;w;modlinie;oficjalnie;zainaugurowalo;dzialalnosc,149,0,1125013.html) *Nie wyrobili się na Euro. Dziś wielkie otwarcie * W niedzielę odbyła się oficjalna inauguracja działalności Portu Lotniczego Warszawa-Modlin z udziałem przedstawicieli m.in.władz państwowych, lotniczych, służb mundurowych, kościelnych.

Prezes lotniska w Modlinie zaznacza, że władze portu prowadzą rozmowy również z innymi przewoźnikami. Uroczystości towarzyszył przelot eskadry zespołu akrobacyjnego Biało -Czerwone Iskry Dowództwa Sił Powietrznych.

W ubiegłym tygodniu Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał wszystkie niezbędne pozwolenia potrzebne do otwarcia lotniska użytku publicznego. Również mazowiecki wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa - Modlin.

bEUgGSwu

Lotnisko może przyjmować wszystkie samoloty z kodu C, czyli takie jak Airbus A320 lub Boeing 737, a także mniejsze. Droga startowa ma 2500 m długości i 60 m szerokości i jest po gruntownej modernizacji. Remont przeszły także dwie drogi kołowania oraz płyty postojowe.

Terminal pasażerski został zaprojektowany przez biuro APA Kuryłowicz & Associates. Obiekt ma ponad 12 tys. m kw. powierzchni. Podzielony jest na dwie strefy: odlotów i przylotów. W porcie będzie 21 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, a także kontrola bezpieczeństwa, strefa komercyjna. Po lewej stronie terminalu jest hala przylotów z taśmami odbioru bagażu i kontrolą celną. Terminal będzie mógł obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie.

Na trasie Modlin - Warszawa podróżni mają dziennie do dyspozycji 42 połączenia kolejowe - 14 lotniskowych, oznaczonych piktogramem samolotu, oraz 28 pociągów kursujących przez Modlin w kierunku Działdowa. Spośród 14 pociągów lotniskowych 11 łączy lotnisko w Modlinie z Lotniskiem Chopina, a pozostałe trzy kursują na trasie Modlin - Warszawa Zachodnia. Pierwszy pociąg lotniskowy ze stacji Modlin odjeżdża o godz. 3:30; ostatni - kwadrans po północy. Z Warszawy (z Dworca Warszawa Centralna) do stacji Modlin pierwszy pociąg wyrusza o godz. 2:30, ostatni (z Dworca Warszawa Gdańska) o godz. 1:00.

Pomiędzy stacją kolejową Modlin a terminalem lotniska od 16 lipca co 20 minut będą kursowały specjalne autobusy lotniskowe w barwach Kolei Mazowieckich. Mogą pomieścić do 70 pasażerów, są klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przejazd pociągiem na stację Modlin ze stacji Warszawa Centralna trwa średnio 44 minuty. Autobusy pokonują trasę stacja Modlin - terminal lotniska w niecałe 10 minut.

bEUgGSwv

Koszt całej inwestycji związanej z uruchomieniem Portu Lotniczego Warszawa-Modlin - jak mówił Struzik - to ok. 380 mln zł netto, z tego ok. 180 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.

Czytaj więcej w Money.pl
Zgasł silnik samolotu. Pilot lądował w Krakowie Nikomu z załogi i 33 pasażerów obecnych na pokładzie nic się nie stało.
Wizja Grabarczyka warta 12 mld zł. "Do kosza" - _ Po niedzielnym otwarciu nowego lotniska w Modlinie wizja budowy centralnego portu wyląduje na lata w koszu _- przekonuje ekspert lotniczy Eryk Kłopotowski.
Oni też uciekają z Warszawy do Modlina Irlandzki przewoźnik Ryanair, chce uruchomić 19 nowych połączeń z podwarszawskiego lotniska.
bEUgGSwO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)