Notowania

wiadomości
19.01.2014 13:24

Lubaczów: Można nadsyłać prace na Triennale Polskiego Rysunku

W Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie) rozpoczęła się 8. edycja ogólnopolskiego Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, w której mogą wziąć udział profesjonalni twórcy. Prace mogą nadsyłać do 10 maja br.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie) rozpoczęła się 8. edycja ogólnopolskiego Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, w której mogą wziąć udział profesjonalni twórcy. Prace mogą nadsyłać do 10 maja br.

Jak poinformował dyr. muzeum i kurator triennale Stanisław Piotr Makara konkurs adresowany jest wyłącznie do profesjonalnych artystów plastyków z całego kraju, którzy ukończyli wyższą uczelnię artystyczną. Mogą to być także studenci ostatniego roku studiów magisterskich na uczelni artystycznej.

Każdy uczestnik może przesłać na konkurs do trzech prac wykonanych w okresie od 2011 do 2014 roku w dowolnej technice rysunkowej na papierze.

Jury, które utworzą specjaliści z dziedziny sztuki współczesnej, mogą przyznać Grand Prix w wysokości 10 tys. zł, trzy nagrody (1,2,3 miejsce) odpowiednio po 8, 6 i 4 tys. zł oraz wyróżnienia.

Zwycięskie prace trafią do kolekcji polskiego rysunku współczesnego w Muzeum Kresów w Lubaczowie, która jest jedną z ważniejszych pozycji w zbiorach placówki i reprezentuje najbardziej znaczące zjawiska w polskiej sztuce współczesnej ostatnich 50 lat. W zasobach lubaczowskiego muzeum znajduje się około tysiąca prac i jest to jedna z największych takich kolekcji w Polsce.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec maja, a we wrześniu odbędzie się wystawa pokonkursowa, na której ogłoszone zostaną wyniki. Laureaci otrzymają nagrody. Wystawa pokonkursowa prezentowana będzie m.in. w Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie, Galerii TEST w Warszawie.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace oraz rysunki zakwalifikowane do wystawy. Publikację otrzymają nie tylko uczestnicy konkursu, ale także środowiska twórcze i biblioteki naukowe na terenie całego kraju.

Organizowane od 1993 roku triennale jest ogólnopolską imprezą cykliczną dla profesjonalnych artystów plastyków. Jego celem jest przede wszystkim prezentacja i promocja sztuki rysunkowej. Triennale pozwala na rejestrowanie najnowszych zjawisk i tendencji w dziedzinie rysunku.

Każdej edycji triennale towarzyszy album zawierający m.in. noty artystów, których prace wybrano na wystawę, fotografie ich rysunków i materiały z sesji naukowej poświęconej rysunkowi współczesnemu. (PAP)

api/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz