Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: 400 uczestników Parady Rowerowej

0
Podziel się:

Około 400 rowerzystów wzięło udział w sobotniej Paradzie Rowerowej,
przejeżdżając trasę ok. 30 km z Lublina do Nałęczowa (Lubelskie). Celem Parady była promocja
turystyki rowerowej na Lubelszczyźnie.

Około 400 rowerzystów wzięło udział w sobotniej Paradzie Rowerowej, przejeżdżając trasę ok. 30 km z Lublina do Nałęczowa (Lubelskie). Celem Parady była promocja turystyki rowerowej na Lubelszczyźnie.

"Rower jest doskonałym narzędziem do tego, by poznawać województwo i region, ale także zadbać o swoją kondycję, o zdrowie. Można nim podróżować w niepowtarzalny sposób, zatrzymać się tam, gdzie się chce i na jak długo się chce" - powiedziała Dorota Lachowska z Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej - organizatora Parady.

Uczestnicy Parady Rowerowej - ubrani w jaskrawożółte kamizelki z napisem "Lubelskie. Smakuj życie!" - wyruszyli na swoich rowerach sprzed lubelskiego ratusza, a potem przejechali w peletonie przez miasto. Na trasie - która wiodła do Nałęczowa - zatrzymali się we wsi Wojciechów, gdzie zwiedzali mały skansen "Wojciechowska Zagroda". Parada zakończyła się piknikiem rodzinnym w Parku Zdrojowym w Nałęczowie.

Trasa Parady Rowerowej stanowiła część jednego z głównych szlaków rowerowych na Lubelszczyźnie - 62-kilometrowego szlaku z Lublina do Kazimierza Dolnego, przebiegającego po najbardziej znanych i atrakcyjnych miejscach zachodniej części regionu - m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej, sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej w Wąwolnicy, uzdrowisko Nałęczów, renesansowe miasteczko Kazimierz Dolny.

Na terenie województwa lubelskiego wyznaczonych jest pięć głównych szlaków rowerowych o długości od 62 km do 288 km. Najdłuższy to Szlak Nadbużański - wiodący wzdłuż rzeki Bug od Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa na wschodnich obrzeżach Lubelszczyzny. Atrakcją tego szlaku jest przede wszystkim przyroda i krajobrazy nad Bugiem - jednej z nielicznych dużych rzek w Europie, która pozostała nieuregulowana i zachowała swój naturalny charakter. Na trasie są także m.in. zabytkowe cerkwie, prawosławne sanktuarium w Jabłecznej, stadnina koni w Janowie Podlaskim.

Blisko 190 km liczy natomiast Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzący od Kraśnika przez Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Susiec do granicy z Ukrainą w Hrebennem. Trasa przebiega m.in. przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, gdzie można podziwiać liczne głębokie na 20 metrów wąwozy.

Przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie przebiega trasa 110-kilometrowego szlaku z Lublina do Woli Uhruskiej. Natomiast przez Wrzelowiecki Park Krajobrazowy i wzdłuż wałów przeciwpowodziowych Wisły wiedzie trasa szlaku z Kazimierza Dolnego do Kraśnika, licząca 106 km.

Poza głównymi szlakami na Lubelszczyźnie wyznaczonych jest około 40 szlaków lokalnych o rożnej długości. Obejmują ona tereny gmin lub powiatów i przebiegają przez atrakcyjne krajobrazowo miejsca np. szlak przez Sobiborski Park Krajobrazowy, szlak Doliny Tanwi. Niektóre szlaki mają charakter tematyczny np. "Śladami dawnej kolejki wąskotorowej" lub "Szlak dawnych rzemiosł ludowych" na terenie powiatu biłgorajskiego.

"Każdego roku tych szlaków przybywa, są wyznaczane nowe obszary i miejsca przystosowane do turystyki rowerowej" - zaznaczyła Lachowska.

Opisy szlaków rowerowych na Lubelszczyźnie wraz z plikami GPS są dostępne na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.(PAP)

ren/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)