Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubelskie: Były burmistrz Kraśnika podejrzany o korupcję

0
Podziel się

Przyjęcie ponad 55 tys. zł łapówek zarzucił prokurator byłemu burmistrzowi
Kraśnika (Lubelskie). Piotr Cz. miał w zamian za zlecenie wykonania prac dostawać połowę
przynależnego za to wynagrodzenia. Były burmistrz nie przyznał się do winy.

bEhyXtdx

Przyjęcie ponad 55 tys. zł łapówek zarzucił prokurator byłemu burmistrzowi Kraśnika (Lubelskie). Piotr Cz. miał w zamian za zlecenie wykonania prac dostawać połowę przynależnego za to wynagrodzenia. Były burmistrz nie przyznał się do winy.

Piotr Cz. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. "Prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego" - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Prokuratura postawiła Piotrowi Cz. trzy zarzuty korupcji. Prokurator zarzucił Piotrowi Cz., że w czerwcu 2009 r. jako burmistrz Kraśnika uzależnił zawarcie umowy zlecenia na wykonanie określonej pracy od otrzymania łapówki. Prokuratura nie ujawnia, co to była za praca. Według śledczych Piotr Cz. od sierpnia 2009 r. do grudnia 2010 roku przyjął w związku z tym łapówki na łączną kwotę ponad 16 tys. zł.

bEhyXtdz

Dwa pozostałe zarzuty dotyczą podpisywanych przez b. burmistrza umów o dzieło na przeprowadzanie przez różne osoby płatnych wykładów. Prokuratura nie ujawnia, czego dotyczyły wykłady ani gdzie i dla kogo były wygłaszane. Według śledczych w związku z tymi zleceniami Piotr Cz. od kwietnia 2009 r. do maja 2010 r przyjął łącznie blisko 29 tys. zł łapówek, a od października 2009 r. do listopada 2010 r. - kolejne 10,5 tys. zł.

Rzeczniczka nie ujawniła innych szczegółów postępowania. Dodała, że zachowania osób, które dzieliły się pieniędzmi z byłym burmistrzem, będą przedmiotem analiz.

Piotr Cz. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do 10 lat więzienia.

W tej sprawie prokuratura postawiła też zarzuty byłej sekretarz urzędu miasta w Kraśniku Beacie N. "Jest ona podejrzana o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób" - poinformowała Syk-Jankowska.

bEhyXtdF

Jak powiedziała rzeczniczka, zarzuty dotyczą przyznawania - niezgodnie z celem - nagród pieniężnych pracownikom urzędu, w okresie od lutego do października 2010 r. Według prokuratury przyznawanie nagród faktycznie służyło temu, by z funduszy urzędu opłacane były zakupy alkoholu, lekarstw i pobytów w hotelu dla różnych osób. Syk-Jankowska nie ujawniła, czy wśród tych osób był również Piotr Cz.

To już kolejne zarzuty korupcyjne postawione przez prokuraturę byłemu burmistrzowi Kraśnika. W innym śledztwie jest on podejrzany o przyjęcie od stycznia 2003 r. do marca 2007 r. łącznie 19,5 tys. zł łapówek od dwóch osób - Wiktora T. i Krzysztofa K. - w zamian za możliwość zasiadania tych osób w radzie nadzorczej jednej ze spółek komunalnych w Kraśniku.

Ponadto prokuratura zarzuciła Piotrowi Cz. przekroczenie uprawnień w sprawie wyjazdu w lutym 2008 r. na szkolenie do Austrii. Według prokuratury w rzeczywistości szkolenia nie było, a wyjazd nie miał charakteru służbowego, tylko był wycieczką turystyczną na narty. Uczestniczyli w niej Piotr Cz., jego żona oraz kilku dyrektorów kraśnickich szkół.

Piotr Cz. - według prokuratury - wydał dyrektorom szkół polecenie zapłaty za ten wyjazd z funduszy przeznaczonych na szkolenie nauczycieli, czym doprowadził ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 20 tys. zł.

bEhyXtdG

Piotr Cz. był burmistrzem Kraśnika przez 14 lat. W ostatnich wyborach samorządowych przegrał w walce o to stanowisko z Mirosławem Włodarczykiem, który w drugiej turze wyborów uzyskał prawie 60 proc. głosów wyborców.(PAP)

ren/ abr/

bEhyXtea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)