Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Celnicy znaleźli butle z ok.100 kg freonu

0
Podziel się:

Siedem butli zawierających blisko 100 kg freonu niewiadomego pochodzenia
znaleźli celnicy podczas kontroli samochodu w Chełmie (Lubelskie). Kierowca samochodu został
zatrzymany. Freon jest gazem szkodliwym dla atmosfery, obrót nim jest ściśle reglamentowany.

Siedem butli zawierających blisko 100 kg freonu niewiadomego pochodzenia znaleźli celnicy podczas kontroli samochodu w Chełmie (Lubelskie). Kierowca samochodu został zatrzymany. Freon jest gazem szkodliwym dla atmosfery, obrót nim jest ściśle reglamentowany.

"W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa nielegalnego obrotu odpadami i substancjami niebezpiecznymi dla ludzi i środowiska naturalnego mężczyzna został przekazany policji. Grozi mu kara grzywny lub pozbawienia wolności" - powiedziała w czwartek rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.

Siedem butli z gazem przewoził mercedesem 51-letni obywatel Ukrainy. Każda zawierała 13,6 kg freonu. Samochód miał polskie numery rejestracyjne, został przez celników zatrzymany do rutynowej kontroli na ulicy Chełma. Kierowca nie miał żadnych dokumentów potwierdzających pochodzenie freonu, ani też wskazujących na jego przeznaczenie.

Ukrainiec nie złożył celnikom żadnych wyjaśnień. Na butlach były oznaczenia, które wskazują, że zawierają one albo freon o symbolu R-22, albo też substancję oznaczaną R-12, również należącą do grupy freonów.

Freon to handlowa nazwa substancji chemicznych stosowanych niegdyś m.in. w urządzeniach chłodniczych. W latach 90-tych ubiegłego wieku uznano je za szkodliwe dla środowiska. Uważa się, że ich emisja jest jedną z głównych przyczyn zanikania warstwy ozonowej w atmosferze ziemskiej.

Jak wyjaśniła Siemieniuk w przypadku freonu R-12 przepisy prawne od 2004 r. całkowicie zakazują jego stosowania, natomiast freon R-22 można stosować do konserwacji i serwisowania urządzeń chłodniczych wyłącznie, jeśli pochodzi z odzysku. Jedyną instytucją Polsce, która może odzyskiwać freon jest Fundacja Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON. (PAP)

kop/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)