Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Efekty unijnych projektów na portalu internetowym

0
Podziel się:

Kaplicę Trójcy Świętej w Lublinie, archikatedrę lubelską, ratusz w Zamościu
oraz inne zabytki odnowione dzięki funduszom unijnym można oglądać w formie "wirtualnego spaceru"
na stronach internetowych przygotowanych przez lubelski Urząd Marszałkowski.

Kaplicę Trójcy Świętej w Lublinie, archikatedrę lubelską, ratusz w Zamościu oraz inne zabytki odnowione dzięki funduszom unijnym można oglądać w formie "wirtualnego spaceru" na stronach internetowych przygotowanych przez lubelski Urząd Marszałkowski.

Na portalu szczegółowo oglądać można zarówno odresturowane zabytki jak i nowe inwestycje dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

"Rozdysponowaliśmy już ponad 90 proc. z 1,93 mld euro, które trafiły na Lubelszczyznę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tych funduszy udało się sfinansować 1.440 inwestycji w całym regionie" - powiedziała PAP rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego Beata Górka.

Nowoczesne techniki informatyczne umożliwiają "wirtualny spacer" po kilkunastu inwestycjach, oglądanie poszczególnych obiektów z różnych stron i w dużych zbliżeniach, zapoznawanie się z detalami. Obok zdjęć zamieszczono pisemne informacje o prezentowanych obiektach, można też wysłuchać nagranego głosu lektora, który o nich opowiada.

Pod internetowym adresem www.rpo.lubelskie.pl.wirtualnyspacer można oglądać bizantyńsko-ruskie freski w XIV-wiecznej Kaplicy Trójcy Świętej, która jest najcenniejszym zabytkiem na Lubelszczyźnie. Prezentowany jest kościół pobrygidkowski, wzniesiony w XV w. jako votum dziękczynne króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo odniesione nad Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem. Przedstawiona została barokowa archikatedra lubelska oraz Ratusz i inne zabytki Zamościa, miasta nazywanego Padwą Północy i Perłą Renesansu.

Portal prezentuje też nowe inwestycje sfinansowane dzięki dotacjom z RPO takie jak: Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, infrastruktura lubelskiej specjalnej strefy ekonomicznej, ścieżki rowerowe nad Zalewem Zemborzyckim, nowy tabor lubelskiej komunikacji miejskiej czy wyposażenie szpitala w Hrubieszowie.

Teksty i nagrania przygotowano w czterech wersjach językowych: po polsku, angielsku, francusku i rosyjsku. Wykonanie prezentacji kosztowało 76 tys. zł pochodzących z części budżetu RPO zarezerwowanej na promocję. W przyszłym roku prezentacja ma być rozszerzona o kolejne projekty, wersje językowe i funkcje. (PAP)

kop/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)