Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubelskie: Festiwal Smaku od piątku w Lublinie

0
Podziel się

Konkursy, warsztaty kulinarne i degustacje potraw, a także koncerty, wystawy
oraz spektakle złożą się na program Europejskiego Festiwalu Smaku, który w piątek rozpocznie się w
Lublinie. Dodatkową atrakcją imprezy ma być benefis Stana Borysa.

bEgCfUKt

Konkursy, warsztaty kulinarne i degustacje potraw, a także koncerty, wystawy oraz spektakle złożą się na program Europejskiego Festiwalu Smaku, który w piątek rozpocznie się w Lublinie. Dodatkową atrakcją imprezy ma być benefis Stana Borysa.

"Wszystkie wydarzenia festiwalu łączy dobry smak. Chcemy przywrócić znaczenie dobrego smaku, pokazać ludziom, że znów on się liczy, a posiadanie dobrego smaku jest równie ważne jak posiadanie pieniędzy" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu, Waldemar Sulisz.

W kulinarnej części festiwalu odbędą się konkursy - dla uczniów szkół gastronomicznych oraz restauratorów z regionu - które będą polegały na przygotowaniu staropolskich potraw z okresu baroku. Zaplanowano też m.in. prezentacje kuchni żydowskiej, tatarskiej i huculskiej oraz warsztaty na temat sporządzania nalewek, przyrządzania dziczyzny i domowego wyrobu wędlin.

bEgCfUKv

W Muzeum Lubelskim zostanie otwarta wystawa "Polaków portret własny. Od kuchni". Będzie można zobaczyć na niej staropolskie meble, sprzęty i naczynia związane z kuchnią i jedzeniem, a także ilustracje dotyczące tradycji kulinarnych oraz zwyczajów towarzyszących spożywaniu posiłków i biesiadowaniu. Na Starym Mieście odbędą się targi zdrowej żywności; własne specjały polecać będą gminy Lubelszczyzny.

Podczas lubelskiego festiwalu wystąpi po raz pierwszy w Polsce młoda wokalistka z Londynu Franka de Mille, która wykona piosenki ze swojej płyty "Bridge of the Road". Miłośnicy starych piosenek teatru STS z okresu PRL będą mogli ich posłuchać podczas spektaklu "Śpiewnik STS-u" z udziałem Elżbiety Burakowskiej, Izabelli Olejnik, Janusza Franke, Zbigniewa Sierszuły i Henryka Wojciechowskiego. Z nowym programem wystąpi Michał Hochman, wykonawca dawnego słynnego przeboju "Konik na biegunach"; przewidziano też m.in. występy ukraińskiego zespołu Dagadana i lubelskiego Dwootho.

70-lecie urodzin i 50-lecie pracy artystycznej będzie świętował w Lublinie piosenkarz, kompozytor i poeta Stan Borys, pamiętany z głośnych przebojów z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Artysta występuje obecnie z zespołem "Imię Jego 44", z którym wystąpi też na lubelskim festiwalu. Zaprezentuje swoje najgłośniejsze dawne przeboje, takie jak "Jaskółka uwięziona", "Anna", "To ziemia" oraz nowe utwory. Na festiwalu zostanie również pokazany dokumentalny film poświęcony Borysowi "Wolność jak płomień" w reżyserii Iwony Sadowskiej.

Festiwal potrwa do niedzieli. (PAP

bEgCfUKB

kop/ hes/

bEgCfUKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)