Notowania

marszałek
01.12.2010 16:51

Lubelskie: Koalicja PO-PSL w sejmiku; Hetman marszałkiem

Prezes ZW PSL w Lublinie, wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman wybrany został w środę na pierwszej sesji sejmiku marszałkiem województwa lubelskiego. Rządy w sejmiku objęła koalicja PO-PSL.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes ZW PSL w Lublinie, wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman wybrany został w środę na pierwszej sesji sejmiku marszałkiem województwa lubelskiego. Rządy w sejmiku objęła koalicja PO-PSL.

W 33-osobowym lubelskim sejmiku PO i PSL mają po 9 mandatów, PiS - 11, a SLD - 4. W poprzedniej kadencji także rządziła koalicja PO-PSL, wspierana przez SLD.

Hetman wybrany został na marszałka 22 głosami; poparł go także SLD. Jego kontrkandydatem był Andrzej Pruszkowski z PiS, który otrzymał 10 głosów, jeden głos był nieważny.

Wicemarszałkami zostali: Krzysztof Grabczuk (PO), który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję marszałka województwa oraz Sławomir Sosnowski (PSL), dotychczasowy wicemarszałek. Do nowego zarządu weszli ponadto dotychczasowy wicemarszałek Jacek Sobczak (PO) oraz dyrektor lubelskiego oddziału NFZ Tomasz Pękalski (PO).

Na przewodniczącego sejmiku wybrany został Arkadiusz Bratkowski (PSL). Wiceprzewodniczącymi zostali Krzysztof Babisz (PO), Kazimierz Mazurek (SLD) i Tomasz Solis (PiS).

Hetman podkreślił, że chce "złamać schematy związane z kadencyjnością samorządu". "Chciałbym widzieć jak będzie wyglądał samorząd województwa i region lubelski w roku 2015 i 2020. Potrzeba nam śmiałej wizji, nowej myśli" - powiedział.

Hetman zapowiedział dokończenie rozpoczętych inwestycji, m.in. lotniska, dróg poprawiających dostępność regionu, szerokopasmowego internetu oraz starania o przyciąganie kapitału zewnętrznego. "Musimy zmienić wizerunek województwa, zerwać z myśleniem, że tu jest +Polska B+" - dodał Hetman.

Pruszkowski, który jest przewodniczącym klubu PiS w sejmiku, powiedział, że program zaprezentowany przez Hetmana jest w wielu punktach zbieżny z postulatami PiS. "Jeżeli pan marszałek będzie konsekwentny w realizowaniu tego programu, to może liczyć na naszą współpracę. Jeśli nie, będziemy ostrym recenzentem jego poczynań" - powiedział Pruszkowski dziennikarzom.

Hetman ma 36 lat. Ukończył politologię na UMCS w Lublinie. W latach 2002-2007 pracował w lubelskim urzędzie marszałkowskim jako zastępca, a następnie dyrektor departamentu rozwoju regionalnego. W 2007 r. objął funkcję wiceministra rozwoju regionalnego; w środę - jak powiedział dziennikarzom - złożył rezygnację z tego stanowiska. (PAP)

kop/ la/ gma/

Tagi: marszałek, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz