Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Konwent Marszałków Województw obradował w Zamościu

0
Podziel się:

Większego udziału samorządów w tworzeniu i
realizacji rządowych projektów, strategii i ustaw mających wpływ
na politykę regionalną, domagają się marszałkowie województw,
którzy uczestniczyli w dwudniowym posiedzeniu Konwentu Marszałków
w Zamościu (Lubelskie).

Większego udziału samorządów w tworzeniu i realizacji rządowych projektów, strategii i ustaw mających wpływ na politykę regionalną, domagają się marszałkowie województw, którzy uczestniczyli w dwudniowym posiedzeniu Konwentu Marszałków w Zamościu (Lubelskie).

Piątkowe obrady Konwentu zdominowały sprawy rozwoju obszarów wiejskich oraz współpracy samorządów z PKP Przewozy Regionalne.

"Domagamy się zapewnienia naszego udziału w tych projektach programów, które są tworzone na szczeblu centralnym, a będą miały istotny wpływ na politykę regionalną, na funkcjonowanie w regionach, na sprawy infrastruktury, warunków życia w regionach, na to, co wiąże się z wykorzystaniem funduszy europejskich" - powiedział przewodniczący Konwentu, marszałek województwa lubelskiego Edward Wojtas.

Marszałkowie chcą, aby samorządy wojewódzkie realizowały niektóre elementy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - m.in. w zakresie tworzenia miejsc pracy, poprawy infrastruktury i jakości życia na wsi. Obecny na konwencie wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że ministerstwo jest otwarte na te propozycje, ale oczekuje też argumentów, iż samorządy przeprowadzą te prace lepiej i taniej niż instytucje centralne.

Na rozwój obszarów wiejskich w latach 2007 - 2013 przeznaczonych będzie około 15 mld euro z funduszy unijnych i krajowych. Ardanowski podkreślił, że większość tych środków powinna być przeznaczona na aktywizowanie wsi, m.in. poprzez tworzenie miejsc pracy, możliwości zdobywania nowych zawodów. "Chodzi o konkurencyjność gospodarstw towarowych jak i małych gospodarstw, rolnictwa ekologicznego, przetwórstwa w gospodarstwach, ale również wsparcie dla miejsc pracy pozarolniczych - usług na wsi, tworzenia małych firm, zakładów rzemieślniczych. To wszystko chcemy wspierać" - powiedział Ardanowski.

Marszałkowie dyskutowali też o problemach współpracy i finansowania kolejowych przewozów regionalnych. W przyjętym stanowisku domagają się m.in. wyeliminowania sytuacji obciążania samorządów kosztami restrukturyzacji PKP Przewozy Regionalne i obsługi ich zadłużenia. "W tej kadencji samorządu nakłady na koleje regionalne zwiększyły się dwukrotnie - z 221 mln w roku 2003 do 446 mln w roku bieżącym" - podkreślił Wojtas.

Ministra transportu i budownictwa reprezentował jego radca Adam Wielądek. Przedstawił propozycje ministerstwa, przewidujące m.in. utworzenie w kraju pięciu spółek, łączących po trzy, cztery województwa, które obsługiwałyby na ich terenie przewozy regionalne. Inna propozycja dotyczy wsparcia samorządów poprzez pokrycie przez państwo części zobowiązań wynikających z opłacania dostępu do infrastruktury kolejowej. Przyznał, że sytuacja prawna dotycząca przewozów wymaga jak najszybszej poprawy. Marszałkowie zebrani na posiedzeniu konwentu domagali się udziału przedstawicieli samorządów w tworzeniu rządowego projektu strategii transportu kolejowego oraz ustawy o transporcie publicznym.

Czwartkowe obrady konwentu dotyczyły m.in. współpracy samorządów z ministerstwem kultury. W opinii marszałków, w sytuacji chronicznego niedofinansowania budżetów województw, szansę na utrzymanie i rozwój instytucji kultury daje wspólne prowadzenie tych instytucji z ministerstwem. Marszałkowie zapoznali się także z harmonogramem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. (PAP)

ren/ lop/

lubelskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)