Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Letnie festiwale - filmowe, sztuki cyrkowej i ludowej

0
Podziel się:

Noc Kultury, Letnia Akademia Filmowa, Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi",
festiwal sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów, Jarmark Jagielloński - to największe imprezy
kulturalne tego lata na Lubelszczyźnie.

Noc Kultury, Letnia Akademia Filmowa, Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", festiwal sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów, Jarmark Jagielloński - to największe imprezy kulturalne tego lata na Lubelszczyźnie.

"Energie miasta" pod takim hasłem, w nocy z 8 na 9 czerwca w Lublinie odbywać się będzie Noc Kultury organizowana w tym mieście po raz siódmy.

Lublinianie i turyści będą mogli uczestniczyć w wielu imprezach kulturalnych, których zgłoszono ponad 200, podczas otwartego naboru. "Szczególnie cenne są te imprezy, które angażują odbiorców i widzów, nawiązują do znaczenia, historii, architektury miejsca, w którym się odbywają i wykorzystują przestrzeń publiczną" - powiedziała Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury w Lublinie, koordynatora Nocy.

Podczas Nocy Kultury otwarte będą placówki i instytucje kulturalne, w których prezentowany będzie specjalny program m.in. spektakli, wystaw, koncertów. Na kilku scenach ustawionych w plenerze na trenie miasta koncertować będą różne zespoły m.in. rockowe, jazzowe, hip-hopowe, klezmerskie, folkowe.

Filmy mało znane i rzadko wyświetlane w polskich kinach można będzie oglądać na festiwalu Letnia Akademia Filmowa organizowanym w Zwierzyńcu - urokliwym miasteczku położonym na Roztoczu. Tegoroczna, czternasta, edycja festiwalu rozpocznie się 2 sierpnia i potrwa 10 dni.

Rektor Letniej Akademii Filmowej Piotr Kotowski zapowiada, że podczas festiwalu pokazane będą filmy kina islandzkiego, pakistańskiego, niemieckiego. Widzowie poznają też obrazy wybitnego kubańskiego reżysera Tomasa Gutierreza Alea oraz filmy przedstawiciela kina Palestyny - Elii Suleimana.

W tegorocznej edycji festiwalu wyświetlony będzie - pod hasłem "Diabeł w butelce" - cykl filmów podejmujących problematykę uzależnienia od alkoholu, a także cykl obrazów poświęconych postaci Grigorija Rasputina - uchodzącego za symbol upadku caratu Rosji.

Filmy światowej kinematografii, nagradzane na festiwalach i konkursach oraz liczne spotkania ze znanymi artystami, aktorami, reżyserami to tradycyjne elementy programu Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", którego siódma edycja rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Projekcje i spotkania odbywać się będą w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, miasteczkach położonych naprzeciw siebie, na obu brzegach Wisły.

Festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest Grażyna Torbicka, przyciąga tłumy widzów, a w jego programie oprócz prezentacji filmów są też spektakle teatralne, koncerty i wystawy."Pierwsze informacje dotyczące programu festiwalu będą ujawnione w połowie maja, a pełny program na dwa tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu" - powiedziała rzeczniczka Festiwalu Alicja Myśliwiec.

W Kazimierzu i Janowcu można będzie oglądać filmy prezentowane na festiwalach m.in. w Wenecji, San Sebastian, Berlinie, Cannes, Rydze, Bratysławie. W programie również retrospektywy i konkurs filmów krótkometrażowych.

8 sierpnia w Lublinie rozpocznie się czwarta edycja festiwalu sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów. Potrwa on do 11 sierpnia. Uczestniczyć w nim będą artyści sztuki cyrkowej - profesjonaliści i amatorzy - z całego świata. Do Lublina przyjadą żonglerzy, mimowie, akrobaci, kuglarze, buskerzy, clowni, monocykliści, artyści teatru ulicy, teatru ognia. Będą występować na scenach w różnych miejscach miasta, m.in. w namiotach cyrkowych, i prezentować przedstawienia plenerowe m.in. akrobatyczne czy fireshow. Zaplanowano też różne warsztaty m.in. żonglowania, akrobacji, chodzenia na linie.

15 sierpnia w Lublinie rozpocznie się Jarmark Jagielloński i potrwa trzy dni. Na Jarmarku swoją twórczość zaprezentuje kilkuset wystawców i artystów z Polski i zza granicy - Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji. Ulice Starego Miasta w Lublinie wypełnią stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego. Kiermaszom towarzyszyć będą rzemiosła ludowego, koncerty muzyki tradycyjnej i folkowej.

Jarmark Jagielloński, który jest połączeniem dawnego jarmarku kupieckiego ze współczesnym jarmarkiem kulturalnym, nawiązuje do tradycji jarmarków z XV i XVI wieku, na których spotykali się kupcy i artyści z różnych stron Polski a także z odległych krajów Europy i Azji.(PAP)

ren/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)