Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Proces posła Matuszczaka odroczony

0
Podziel się:

Sąd Rejonowy w Chełmie (Lubelskie) odroczył w środę proces posła Zbigniewa
Matuszczaka (SLD) oskarżonego o płatną protekcję. Sąd będzie rozważał, czy nie zwrócić sprawy
prokuraturze. Poseł twierdzi, że jest niewinny, a oskarżenie zostało oparte na pomówieniach.

bEEeArTp

Sąd Rejonowy w Chełmie (Lubelskie) odroczył w środę proces posła Zbigniewa Matuszczaka (SLD) oskarżonego o płatną protekcję. Sąd będzie rozważał, czy nie zwrócić sprawy prokuraturze. Poseł twierdzi, że jest niewinny, a oskarżenie zostało oparte na pomówieniach.

Sąd odroczył rozprawę bez wyznaczania kolejnego terminu z powodu usprawiedliwionej nieobecności drugiego oskarżonego w tym procesie - Stanisława M., który jest chory. Sąd zażąda też dokumentacji medycznej od lekarza Stanisława M.

Ponadto na 20 listopada sąd wyznaczył termin posiedzenia, na którym będzie rozważał możliwość zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa.

bEEeArTr

Lubelska prokuratura apelacyjna oskarżyła Matuszczaka (zgodził się na podawanie nazwiska) o to, że w maju 2008 r. przyjął aparat fotograficzny wart ok. 1,3 tys. zł w zamian za podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu zgody urzędu miasta w Chełmie na zawieszenie na budynku miejscowego kina "Zorza" baneru reklamowego. O taką zgodę starał się najemca budynku. Matuszczak miał obiecać pomoc, powołując się na swoje wpływy w chełmskim samorządzie.

Matuszczak nie przyznał się do winy. Przed prokuratorem przyznał, że miał kontakt z najemcą budynku kina, ale odesłał go do urzędu miasta.

W rozmowie z dziennikarzami Matuszczak powiedział, że oskarżenie oparte jest na pomówieniach. "Jest to zwykła, klasyczna prowokacja i pomówienie" - mówił poseł.

Dodał, że cała sprawa ciągnie się już bardzo długo. "Przecież to już półtora roku od złożenia immunitetu. Miałem nadzieję, że to się rozpocznie. (...) Jestem do dyspozycji, złożyłem immunitet, stawiam się na posiedzenia, na rozprawy sądowe" - zaznaczył.

bEEeArTx

Wniosek o uchylenie immunitetu Matuszczakowi trafił do Sejmu jeszcze pod koniec poprzedniej kadencji, ale wtedy nie został rozpatrzony. Po reelekcji Matuszczak sam zrzekł się immunitetu. W sierpniu ubiegłego roku sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich potwierdziła poprawność jego oświadczenia o zrzeczeniu się immunitetu.

Za przestępstwo płatnej protekcji grozi kara do 8 lat więzienia.

Tym samym aktem oskarżenia objęty został wiceprezydent Chełma Stanisław M., który według prokuratury miał przekroczyć swoje uprawnienia przez wydanie 26 maja 2008 r. zgody na wywieszenie banera reklamowego na budynku kina "Zorza".

Według aktu oskarżenia zgoda została wydana zanim zakończyło się merytoryczne postępowanie w tej sprawie prowadzone przez Wydział Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa urzędu miasta, który nie podlegał Stanisławowi M. Stanisław M. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Za przestępstwo przekroczenia uprawnień grozi do 3 lat więzienia.(PAP)

bEEeArTy

ren/ kop/ abr/ ura/

bEEeArTS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)