Notowania

psl
03.10.2010 17:49

Lubelskie: PSL przedstawiło listy kandydatów do sejmiku

Listy 64 kandydatów na radnych sejmiku województwa lubelskiego przedstawiło w niedzielę PSL. Liderami na listach są głównie członkowie zarządu województwa lub obecni radni sejmiku należący do tej partii.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Listy 64 kandydatów na radnych sejmiku województwa lubelskiego przedstawiło w niedzielę PSL. Liderami na listach są głównie członkowie zarządu województwa lub obecni radni sejmiku należący do tej partii. *

Listy kandydatów na radnych sejmiku zostały zatwierdzone na wojewódzkiej konwencji wyborczej PSL w niedzielę. "Jesteśmy prawdopodobnie pierwszym ugrupowaniem politycznym, które w województwie lubelskim zatwierdziło listy kandydatów do sejmiku województwa w pięciu okręgach" - powiedział prezes PSL na Lubelszczyźnie Krzysztof Hetman.

Jak dodał, zatwierdzono 64 nazwiska kandydatów na 66 możliwych do wystawienia w wyborach do sejmiku. Dwa miejsca - na liście w okręgu nr 2 oraz na liście w okręgu nr 4 - są jeszcze nieobsadzone. "W tej chwili prowadzimy jeszcze dyskusję z kilkoma kandydatami. Na listach tych będą najprawdopodobniej osoby spoza PSL" - zaznaczył Hetman.

Listę w okręgu nr 1 obejmującym miasto Lublin otwiera kandydatura dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzeja Bieńko. W okręgu nr 2 - obejmującym powiaty janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski i rycki - na pierwszym miejscu jest obecny radny sejmiku Henryk Dudziak.

Listę okręgu nr 3, obejmującym Białą Podlaską oraz powiaty bialski, parczewski, radzyński i łukowski, otwiera wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

W okręgu nr 4 - obejmującym Chełm oraz powiaty chełmski, łęczyński, krasnostawski, świdnicki i włodawski - na pierwszym miejscu listy jest radny sejmiku Andrzej Romańczuk. W okręgu nr 5 - obejmującym Zamość i powiaty zamojski, biłgorajski, hrubieszowski i tomaszowski - listę otwiera członek zarządu województwa Arkadiusz Bratkowski.

Hetman powiedział, że na listach jest "spora reprezentacja" kobiet. W okręgu nr 1 jest ich siedem na 10 kandydatów. Na liście w okręgu nr 2 są cztery kobiety na 17 kandydatów. W okręgu nr 3 wśród 12 kandydatów na liście są dwie kobiety. W pozostałych dwóch okręgach na każdej z list jest jedna kobieta.

Wśród kandydatów w okręgu nr 3 jest emerytowany, były komendant komendy policji w Białej Podlaskiej Władysław Szczeklik. Szczeklik w 2008 roku, po sześciu latach procesu, został uniewinniony przez sąd od zarzutu przyjmowania łapówek w zamian za przekazywanie informacji przestępcom. Jak wyjaśnił Hetman, Szczeklik nie jest członkiem PSL, a na listach jest wiele osób, które do tej partii nie należą.

"PSL idzie bardzo szeroko i mamy reprezentantów niemalże z każdego środowiska zawodowego, nauczyciele, rolnicy, przedsiębiorcy i tak dalej, i tak dalej, można byłoby długo wymieniać" - dodał prezes ludowców na Lubelszczyźnie.

Hetman zapowiedział też, że PSL wystawi kandydata na prezydenta Lublina. Jak wyjaśnił, decyzję w tej sprawie podjąć ma zarząd grodzkiej organizacji PSL. Stanie się to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. "Kandydatem będzie osoba, która mieszka w Lublinie w przeciwieństwie do innych już wskazanych kandydatów, którzy mieszkają poza terenem administracyjnym miasta" - zaznaczył Hetman.

Dotychczas oficjalnie wskazanych zostało pięciu kandydatów na prezydenta Lublina: posłanka Izabella Sierakowska (SdPl); kandydat PO - były wiceminister skarbu, wiceprezydent Lublina Krzysztof Żuk; kandydat PiS - poseł Lech Sprawka; kandydat SLD - emerytowany wojskowy płk Jerzy Gryz oraz kandydat niezależny - były wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski. (PAP)

ren/ bos/

Tagi: psl, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz