Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: PZL-Świdnik dostarczył piąty śmigłowiec dla VIP-ów

0
Podziel się:

Piąty śmigłowiec Sokół w wersji przeznaczonej do transportu VIP-ów - ostatni
z zamówionych - dostarczył w poniedziałek polskim Siłom Powietrznym PZL-Świdnik z grupy
AgustaWestland.

Piąty śmigłowiec Sokół w wersji przeznaczonej do transportu VIP-ów - ostatni z zamówionych - dostarczył w poniedziałek polskim Siłom Powietrznym PZL-Świdnik z grupy AgustaWestland.

"Śmigłowiec dołączył do floty czterech maszyn będących w służbie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Pięć Sokołów przekazanych w tym roku polskim Siłom Powietrznym jest wykorzystywanych do transportu personelu wojskowego i rządowego najwyższego szczebla" - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Cytowany w komunikacie dyrektor zarządzający PZL-Świdnik Nicola Bianco powiedział, że dostawa śmigłowców w konfiguracji VIP została zakończona. "Cieszymy się bardzo, że wyprodukowane w Świdniku śmigłowce zostały wybrane do realizacji bardzo ważnych misji transportu najważniejszych osób w państwie" - dodał.

Śmigłowce są przystosowane do przewozu maksymalnie ośmiu osób, nie licząc dwóch pilotów. W Sokołach w wersji VIP kabina pasażerska została odpowiednio wykończona. Wyposażono ją w zintegrowany system audio pozwalający na komunikację wewnętrzną oraz zewnętrzną przez system łączności GSM. Kabina została dodatkowo wygłuszona, co zwiększa komfort lotu. Śmigłowce są wyposażone w system nawigacji z bazą przeszkód terenowych i w radar pogodowy, pokazujące pilotom informacje na wyświetlaczach LCD.

Śmigłowiec W-3A Sokół w wersji bazowej to dwusilnikowa maszyna o maksymalnej masie startowej 6400 kg, przeznaczona do transportu maksymalnie 14 osób oraz ładunku. Posiada 4-łopatowy wirnik nośny oraz 3-łopatowe śmigło ogonowe. Wszystkie łopaty mogą być wyposażone w elektryczne elementy grzewcze. Podstawą zespołu napędowego są dwa silniki PZL-10W, o mocy startowej 662 kW każdy.

Dostawa śmigłowców jest realizacją zawartych w 2011 r. umów z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostawę pięciu nowych Sokołów w wersji VIP oraz modernizację 14 innych śmigłowców posiadanych już przez polską armię. Wartość kontraktów wynosi łącznie 380 mln zł.

PZL-Świdnik jest jedynym polskim wytwórcą śmigłowców, zdolnym do ich samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania. Firma istnieje przeszło 60 lat, wyprodukowała dotychczas ponad 7,4 tys. śmigłowców. PZL-Świdnik od 2010 r. jest częścią grupy AgustaWestland. (PAP)

ren/ kop/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)