Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubelskie: Większość mieszkańców poparła w badaniu wydobycie gazu łupkowego

0
Podziel się:

Większość mieszkańców Lubelszczyzny (71 proc.) zgodziłaby się, aby gaz
łupkowy był wydobywany w pobliżu ich miejsca zamieszkania - wynika z badań przeprowadzonych przez
TNS OBOB na zlecenie europosłanki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej.

Większość mieszkańców Lubelszczyzny (71 proc.) zgodziłaby się, aby gaz łupkowy był wydobywany w pobliżu ich miejsca zamieszkania - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOB na zlecenie europosłanki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej.

Wyniki badań opinii publicznej przeprowadzonych w listopadzie na reprezentatywnej próbie 1000 osób na Lubelszczyźnie prof. Kolarska- Bobińska przedstawiła w piątek na konferencji prasowej w Lublinie.

"Cieszą te wyniki, bo świadczą o otwartości i gotowości do przyjmowania pewnych zmian. Oznacza to, że nie ma takiego założonego na wstępie oporu i odrzucenia, że jest gotowość do współpracy" - powiedziała Kolarska-Bobińska.

Na pytanie: "Gdyby gaz łupkowy miał być wydobywany w pobliżu Pana(i) miejsca zamieszkania, to czy był(a)by Pan(i) za czy przeciw tej decyzji?" 71 proc. badanych mieszkańców Lubelszczyzny odpowiedziało, że byłoby za. 21 proc. badanych było przeciwnych; 8 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Wydobycie gazu jako zdecydowania korzystne dla regionu ocenia 43 proc. badanych mieszkańców, a 44 proc. jako raczej korzystne. Przeciwnego zdania jest 8 proc. (6 proc. - raczej niekorzystne, 2 proc. - zdecydowanie niekorzystne). 5 proc. ankietowanych nie miało zdania.

Większość badanych - 57 proc. - uważa, że wydobycie gazu łupkowego jest bezpieczne dla środowiska (48 proc. ocenia, że raczej bezpieczne, a 9 proc. - zdecydowanie bezpieczne). Odmienne zdanie ma 24 proc. respondentów (20 proc. uważa, że jest to raczej niebezpieczne, 4 proc. - zdecydowanie niebezpieczne).

Dla 60 proc. badanych wydobycie gazu nie zagraża zdrowiu ludzi (49 proc. uważa, że jest raczej bezpieczne; 11 proc. - zdecydowanie bezpieczne). Jako niebezpieczne dla zdrowa ocenia je 20 proc. ankietowanych.

93 proc. mieszkańców Lubelszczyzny sądzi, że wydobycie gazu łupkowego zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Europosłanka porównała wyniki badań prowadzonych na Lubelszczyźnie z przeprowadzonymi we wrześniu przez CBOS badaniami ogólnopolskimi. Badania pokazują, że mieszkańcy Lubelszczyzny są dużo przychylniej nastawieni wobec gazu łupkowego - zaznaczyła.

W badaniu ogólnopolskim 56 proc. respondentów wyraziłoby zgodę na wydobycie gazu łupkowego w pobliżu miejsca zamieszkania, a 80 proc. uważa, że wydobycie tego gazu zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jednocześnie, jak podkreśliła Kolarska-Bobińska, w porównaniu z badaniami ogólnopolskimi wśród mieszkańców Lubelszczyzny jest większa polaryzacja opinii i znacznie mniejszy udział odpowiedzi "trudno powiedzieć". Np. w kwestii zagrożenia dla środowiska naturalnego tę odpowiedź wybrało 41 proc. ankietowanych w badaniu ogólnopolskim i 19 proc. badanych mieszkańców Lubelszczyzny; w sprawie bezpieczeństwa wydobycia dla zdrowia ludzi odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 45 proc. ankietowanych w badaniu ogólnopolskim, a na Lubelszczyźnie - 20 proc.

"Mieszkańcy Lubelszczyzny mają dużo bardziej wyrobione zdanie" - powiedziała europosłanka.

Kolarska-Bobińska w listopadzie zorganizowała kilka spotkań z mieszkańcami w różnych miejscowościach w Lubelskiem, gdzie prowadzone są obecnie badania i odwierty w poszukiwaniu złóż gazu łupkowego. W spotkaniach uczestniczyli m.in. eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego, Okręgowego Urzędu Górniczego, Inspektoratu Ochrony Środowiska. Według europosłanki takich spotkań informacyjnych należy organizować więcej i powinny się w to angażować zarówno urzędy państwowe, jak i samorządy.

"Ważne, żeby ludzie się nie obawiali i żeby potrafili też się bronić; aby potrafili określać swoje interesy i sami uczestniczyli w tej grze, finansowej czy lokalizacyjnej" - powiedziała.

Kolarska-Bobińska zapowiedziała, że będzie się starała regularnie, co roku powtarzać badania, aby sprawdzać, jak zmienia się nastawienie mieszkańców Lubelszczyzny do wydobycia gazu łupkowego.

Na poszukiwanie gazu łupkowego w woj. lubelskim wydano 26 koncesji. Pierwszy odwiert poszukiwawczy wykonał koncern Exxon Mobil,; trwają obecnie badania zasobności złoża. Wiercenia poszukiwacze rozpoczęły też Chevron, Orlen Upstream. (PAP)

ren/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)