Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: 71. rocznica likwidacji ochronki żydowskiej

0
Podziel się:

Marszem Pamięci przez miasto uczczono w poniedziałek w Lublinie pamięć około
stu żydowskich sierot z lubelskiej ochronki, które 71 lat temu rozstrzelali hitlerowcy, podczas
likwidacji lubelskiego getta w 1942 r.

Marszem Pamięci przez miasto uczczono w poniedziałek w Lublinie pamięć około stu żydowskich sierot z lubelskiej ochronki, które 71 lat temu rozstrzelali hitlerowcy, podczas likwidacji lubelskiego getta w 1942 r.

Marsz rozpoczął się przy ul. Grodzkiej na Starym Mieście, w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się żydowska ochronka (sierociniec), a obecnie mieści się tam młodzieżowy dom kultury. Uczestnicy marszu - młodzież z lubelskich szkół i mieszkańcy miasta - przeszli do miejsca w dzielnicy Tatary, gdzie dzieci zostały rozstrzelane. Tam zapalono znicze.

"Takim symbolicznym spacerem, w bardzo prosty sposób, próbujemy upamiętnić te niewinne dzieci które zostały zamordowane" - powiedziała Aleksandra Zińczuk z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który jest organizatorem obchodów.

Żydowska ochronka w Lublinie mieściła się w dwupiętrowym budynku przy ul. Grodzkiej. Było tam dziewięć sypialni, dwa pokoje stołowe, sala rekreacyjna. Dzieci z sierocińca chodziły do szkół powszechnych, mniejsze uczęszczały do przedszkola, które zorganizowano na miejscu.

Nie wiadomo dokładnie, ile osób w czasie wojny przebywało w ochronce. Według relacji świadków w budynku przeznaczonym dla 30 osób, mogła być nawet ponad setka dzieci w wieku od kilku miesięcy do 10 lat. Były tam też osoby starsze i chore. Wielu rodziców umieszczało dzieci w tym sierocińcu w nadziei, że tam będą bezpieczne.

Do egzekucji żydowskich dzieci z ochronki doszło prawdopodobnie 24 marca 1942 r. w czasie likwidacji getta w Lublinie. Wszystkie dzieci wywieziono poza miasto, na łąki (obecnie teren dzielnicy Tatary,) i zamordowano. Z dziećmi zginęły też trzy opiekunki, które nie chciały opuścić swoich podopiecznych.

Po wojnie ekshumowane ciała zamordowanych żydowskich sierot złożono we wspólnej mogile na nowym kirkucie. Na budynku dawnej ochronki umieszczona została tablica informacyjna w języku polskim i jidysz.

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN od wielu lat w rocznicę likwidacji ochronki organizuje Marsze Pamięci, a także inne działania edukacyjne służące upamiętnianiu żydowskich dzieci. W poprzednich latach młodzież uczestniczyła w akcji pisania listów do dzieci z ochronki i w rysowaniu Muralu Pamięci - graffiti na murze gimnazjum nr 17 znajdującego się w pobliżu miejsca, gdzie niegdyś naziści dokonali egzekucji żydowskich dzieci.

Przed wojną wśród ponad 110 tys. mieszkańców Lublina 40 tys. stanowili Żydzi. Dzielnica żydowska, w której hitlerowcy utworzyli getto, rozciągała się wokół Zamku. Akcja likwidacji getta rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. Hitlerowcy wypędzali ludzi z domów. Zniedołężniałych i chorych zabijali na miejscu. Pierwszy transport wywiezionych stąd Żydów do obozu zagłady w Bełżcu liczył ok. 1,5 tys. osób. Do połowy kwietnia 1942 r., naziści wywieźli do Bełżca ponad 26 tys. osób. Po wywiezieniu mieszkańców getta do obozów zagłady, ponad 200 budynków - domy, synagogi, kamienice - zburzono. Dzielnica nigdy potem nie została odbudowana. Obecnie na tym miejscu jest Plac Zamkowy.(PAP)

ren/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)