Notowania

wiadomości
28.04.2011 15:52

Lublin: Modlitwy, koncerty i rajd rowerowy z okazji beatyfikacji Jana Pawła II

Wspólną modlitwę, msze święte, koncerty dedykowane Janowi Pawłowi II zaplanowano w Lublinie w dzień jego beatyfikacji. Później - jako wyraz wdzięczności - odbędzie się m.in. rajd rowerowy szlakiem papieskiej wizyty w tym mieście.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wspólną modlitwę, msze święte, koncerty dedykowane Janowi Pawłowi II zaplanowano w Lublinie w dzień jego beatyfikacji. Później - jako wyraz wdzięczności - odbędzie się m.in. rajd rowerowy szlakiem papieskiej wizyty w tym mieście.

Główne uroczystości 1 maja w dzień beatyfikacji Jana Pawła II zaplanowano w Lublinie przy kościele św. Rodziny, gdzie papież był podczas wizyty w 1987 r. Na ustawionych telebimach wierni będą mogli oglądać transmisję uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu. Potem będą wspólne modlitwy, a o godz. 18 mszy świętej dziękczynnej przewodniczyć ma biskup pomocniczy lubelski Ryszard Karpiński.

Po mszy odbędzie się koncert organowy, w którym wystąpi m.in. słynna śpiewaczka Małgorzata Walewska. W programie koncertu m.in. muzyka sakralna Jana Sebastiana Bacha, a także utwory Fryderyka Chopina.

Drugi uroczysty koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II zagrają 1 maja wieczorem w archikatedrze lubelskiej artyści Filharmonii Lubelskiej oraz Teatru Muzycznego. Wykonają m.in. mszę C-dur "Koronacyjną" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Po beatyfikacji w wielu parafiach Lublina i regionu zaplanowane są nabożeństwa i msze święte dziękczynne za beatyfikację oraz koncerty.

Jedną z form dziękczynienia ma być organizowany w sobotę 14 maja Rajd Rowerowy Szlakiem Papieskim Lublina.

Trasa rajdu prowadzić będzie do tych miejsc w Lublinie, które w 1987 r. odwiedził papież. Rowerzyści będą się tam zatrzymywać i zapalać lampiony na znak pamięci i wdzięczności. Rajd rozpocznie się przy byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku, gdzie modlił się Jan Paweł II. Potem rowerzyści pojadą do katedry, a następnie - po krótkim przystanku przy ratuszu, gdzie Jan Paweł II otrzymał honorowe obywatelstwo Lublina - pojadą przed Katolicki Uniwersytet Lubelski. Karol Wojtyła wykładał tam przed wyborem na papieża, przez ponad 20 lat kierował katedrą etyki. Rajd zakończy się przy kościele św. Rodziny, gdzie podczas wizyty w 1987 r. papież odprawił mszę i udzielił święceń kapłańskich 46 diakonom.

O modlitwę i odprawienie w każdej parafii mszy świętej dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II zaapelował administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło. W specjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji zaprosił także wiernych do uczestnictwa we mszy świętej dziękczynnej 18 maja w lubelskiej katedrze, której przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. (PAP)

ren/ bos/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz