Notowania

wiadomości
15.04.2012 13:56

Lublin: Obchody 72. rocznicy zbrodni katyńskiej

Pamięć ofiar zbrodni katyńskiej uczczono w niedzielę w Lublinie, w 72. rocznicę mordu. Uroczystość z ceremoniałem wojskowym odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Katynia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pamięć ofiar zbrodni katyńskiej uczczono w niedzielę w Lublinie, w 72. rocznicę mordu. Uroczystość z ceremoniałem wojskowym odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Katynia.

W lubelskim kościele garnizonowym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych. Po niej uczestnicy uroczystości zgromadzili się pod Pomnikiem Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej. Przybyli przedstawiciele władz administracyjncyh i samorządowych, parlamentarzyści, poczty sztandarowe organizacji i instytucji, kombatanci, młodzież.

Przewodnicząca lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Danuta Malon przypomniała, że w 1940 r. NKWD strzałem w tył głowy zamordowało 22 tys. polskich obywateli: oficerów wojska polskiego, funkcjonariuszy policji, żołnierzy żandarmerii wojskowej, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych.

"To była inteligencja przedwojennej Polski, nasi ojcowie, bliscy. Ludzie, którzy po 123 latach niewoli budowali drugą Rzeczypospolitą, na miarę swoich marzeń. 17 września ujęci zostali przez Armię Czerwoną, wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego, umieszczeni w obozach jenieckich i zamordowani" - powiedziała Malon.

Malon zaznaczyła, że okoliczności zbrodni katyńskiej nadal nie zostały w pełni wyjaśnione, a rodziny pomordowanych czekają na ich rehabilitację. "Świat musi wiedzieć, że nasi ojcowie, nasi bliscy, zamordowani na Wschodzie, nie byli przestępcami, szpiegami działającymi na terenie Związku Radzieckiego, tylko byli Polakami, patriotami i dlatego zginęli" - podkreśliła Malon.

Odbył się apel pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem. (PAP)

kop/ woj/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz