Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lublin: Otwarto galerię dla twórczości osób niepełnosprawnych

0
Podziel się

Galerię "Art Brut", w której prezentowane będą prace osób niepełnosprawnych,
otwarto we wtorek w Centrum Kultury w Lublinie. W nowej galerii pokazywana będzie twórczość
amatorska osób chorych czy upośledzonych, a także przedstawicieli prymitywizmu w sztuce.

bEpVNnmJ

Galerię "Art Brut", w której prezentowane będą prace osób niepełnosprawnych, otwarto we wtorek w Centrum Kultury w Lublinie. W nowej galerii pokazywana będzie twórczość amatorska osób chorych czy upośledzonych, a także przedstawicieli prymitywizmu w sztuce.

"Cieszę się, że taka galeria będzie miała na stałe swoje miejsce w Lublinie. To bardzo ważny obszar działalności Centrum Kultury. Jeśli traktujemy je jako serce naszego miasta, to trudno, żeby w tym sercu nie było miejsca dla osób tak ważnych - osób niepełnosprawnych" - powiedział podczas uroczystości otwarcia Galerii "Art Brut" prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Określenie Art brut (z franc. - sztuka surowa, nieokrzesana) wprowadził francuski artysta Jean Dubuffet na oznaczenie rysunków i obrazów tworzonych przez dzieci, ludzi chorych psychicznie, osób bez wykształcenia artystycznego, które tworzą niezależnie od artystycznych konwencji, szablonów czy mód i dzięki temu przekazują swoje autentyczne emocje.

bEpVNnmL

Lubelska Galeria "Art Burt" ma pokazywać wszelkie formy sztuki tworzonej nieprofesjonalnie i spontanicznie przez osoby upośledzone umysłowo, dotknięte chorobą psychiczną, autystyczne, osoby z zespołem Aspergera, ale także szeroko rozumianą sztukę prymitywistów, twórców bez wykształcenia artystycznego.

Jako pierwsza zaprezentowana została retrospektywna wystawa rysunków i obrazów 31-letniej kobiety autystycznej - Dominiki Mendel z Lublina. Od wczesnego dzieciństwa komunikowała się ona i kontaktowała ze światem i otoczeniem za pomocą precyzyjnych i pełnych wyobraźni miniaturowych rysunków, a potem także malowanych obrazów.

"Twórczość Dominiki to dla niej znakomita forma przekazu swoich myśli i odczuć. To przekaz stanu psychicznego. Rysunek jest pasją jej życia. Poprzez rysunek przełamuje bariery i obawy, łączy się z otaczającą rzeczywistością" - mówi, cytowana w specjalnie wydanym folderze, matka artystki Anna Bracha.

To właśnie twórczość Dominiki Mendel była inspiracja dla utworzenia galerii sztuki osób niepełnosprawnych. Z taką inicjatywą wyszła szefowa Fundacji Teatroterapia Lubelska Maria Pietrusza-Budzyńska, która od wielu lat prowadzi teatroterapię dla osób niepełnosprawnych, a Dominika Mendel jest uczestniczką tych zajęć.

bEpVNnmR

"To, że dzisiaj jesteśmy tutaj, że Dominiki prace wiszą jako pierwsze, to jest dowód na to, że osoba niepełnosprawna może wziąć za rękę człowieka pełnosprawnego i zaprowadzić go do galerii sztuki, do teatru, w inne interesujące miejsca. Ja poznałam Dominikę i moja przestrzeń rozbudowała się o jej twórczość" - powiedziała Pietrusza-Budzyńska.

W nowej Galerii "Art Brut" prezentowane mają być prace głównie artystów z Lublina i okolic. Galeria ma stwarzać możliwość pokazywania amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa czy rzeźby i odkrywania nowych oryginalnych artystów, którzy choć tworzą poza głównymi i uznanymi kierunkami sztuki, to reprezentują wysoki poziom artystyczny w swoich dziełach.

Galeria "Art Brut" mieści się w Centrum Kultury usytuowanym w centrum Lublina. Placówka ta ma swoją siedzibę w zabytkowym kompleksie poklasztornym, który w ostatnim czasie odrestaurowano. Uroczyste otwarcie odnowionego Centrum Kultury - w którym będą funkcjonowały m.in. biblioteka, sala widowiskowa, sala kinowa - odbędzie się w piątek. (PAP)

ren/ mrt/

bEpVNnnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)