Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Teatry zza wschodniej granicy na Konfrontacjach Teatralnych

0
Podziel się:

Teatry z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy wezmą udział w 17. edycji
festiwalu Konfrontacje Teatralne, który odbędzie się w październiku w Lublinie. W jego programie
jest też spektakl w wykonaniu więźniów oraz gala wręczenia nagrody im prof. Zbigniewa Hołdy.

Teatry z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy wezmą udział w 17. edycji festiwalu Konfrontacje Teatralne, który odbędzie się w październiku w Lublinie. W jego programie jest też spektakl w wykonaniu więźniów oraz gala wręczenia nagrody im prof. Zbigniewa Hołdy.

"Tegoroczny program można określić jako młody Lublin, młoda Polska, młoda Białoruś, młoda Rosja. Odkryjemy trochę nowych twórców. To będzie taki atak młodej narracji o świecie" - powiedział dyrektor festiwalu Janusz Opryński na konferencji prasowej w poniedziałek w Lublinie.

Na festiwalu zaprezentuje się m.in. rosyjski Teatr.doc z przedstawieniem "Dwóch w twoim domu". Spektakl, którego bohaterką jest córka białoruskiego opozycjonisty Vladimira Neklayeva, jest rodzajem teatru dokumentalnego, poruszającego problem doświadczania dyktatury i jej wpływu na codzienne życie bohaterów.

Dwa przestawienia "Zamknięte drzwi" oraz "Jestem wolny" w reż. Dmitryja Volkostrelova pokaże "teatr post" z Sankt Petersburga. Ta niezależna grupa teatralna, założona w 2011 r. brała udział w kilku prestiżowych festiwalach i uważana jest za jeden z najciekawszych zespołów teatralnych w Rosji. Artyści łączą w swoich spektaklach różne środki wyrazu, m.in. sztuki wizualne; realizują teksty i dramaty współczesnych autorów rosyjskojęzycznych.

Wykład performatywny pt. "Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca" - będący poetycką, osobistą opowieścią o doświadczaniu rodzinnego miasta, jego historii i kolejnych przemianach przedstawi Artur Klinau z Mińska, jedna z najbardziej znanych postaci kultury niezależnej na Białorusi.

Na Konfrontacjach można też będzie zobaczyć m.in. spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pt "III Furie" w reż. Marcina Libra. Przedstawienie - oparte na tekstach trzech autorek: Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Sylwi Chutnik i Magdy Fertacz - jest formą demaskacji fałszywych mitologii polskiej historii.

Podczas festiwalu zaprezentowane ma być też polsko-ukraińskie przedstawienie odnoszące się do wydarzeń na Wołyniu, gdzie w latach 1943-47 doszło do masowej eksterminacji ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich i akcji odwetowych na ludności ukraińskiej. Przygotowuje je - w ramach projektu pod nazwą Aporia 43/47 - dwójka reżyserów Łukasz Witt-Michałowski z teatru Scena Prapremier In Vitro w Lublinie oraz Swietłana Oleshko z Teatru Arabesky w Charkowie. Spektakl, w którym wystąpią polscy i ukraińscy aktorzy, ma być z jednaj strony dokumentalnym zapisem przeżyć konkretnych osób z tamtego czasu, a z drugiej ma też m.in. nawiązywać do "Dekalogu nacjonalisty ukraińskiego", którego uczyły się na pamięć setki młodych ludzi na Ukrainie.

Zaprezentują się również teatry działające w Lublinie. Można będzie zobaczyć m.in. spektakl teatru neTTheatre "Kukła. Księga Blasku" w reż. Pawła Passiniego, a Teatr im. Andersena zaprezentuje lalkowy spektakl dla dorosłych "Pieśń o Rolandzie" w reż. Daniela Arbaczewskiego.

Na festiwalu pokazany zostanie też spektakl w wykonaniu więźniów osadzonych w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. Przedstawienie jest efektem działań grupy lubelskich artystów, nazwanej "Zapaleni.org", we współpracy ze służbą więzienną. Więźniowie w specjalnie dobranych zespołach uczestniczą obecnie w warsztatach, których efektem ma być spektakl na podstawie dramatu Williama Szekspira "Sen nocy letniej".

"W przyszłości chcielibyśmy takie działania prowadzić również w innych środowiskach osób wykluczonych w szerokim rozumieniu tego słowa, w domach dziecka czy w domach opieki" - powiedział koordynator "Zapalonych.org", aktor lubelskich teatrów Dariusz Jeż.

Więźniowie pod opieką merytoryczną malarza i grafika Tomasza Bielaka przygotowują również statuetkę Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, która zostanie po raz pierwszy wręczona na uroczystej gali podczas Konfrontacji. Zmarły w 2009 r. prof. Hołda był wybitnym prawnikiem, znawcą problematyki praw człowieka, zaangażowanym w dostosowanie systemu penitencjarnego w Polsce do standardów europejskich. Nagrodę przyznawać będzie Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy osobom szczególnie zaangażowanym w ochronę prawa człowieka i działania na rzecz osób wykluczonych.

Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie odbywać się będzie od 13 do 20 października.(PAP)

ren/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)