Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lublin: Uczczono pamięć poety Józefa Czechowicza

0
Podziel się

Pamięć Józefa Czechowicza, jednego z najwybitniejszych poetów 20-lecia
międzywojennego, uczcili mieszkańcy Lublina w 74. rocznicę jego śmierci. Poeta zginął w Lublinie 9
września 1939 r. podczas bombardowania miasta przez niemieckie lotnictwo.

bErTVCad

Pamięć Józefa Czechowicza, jednego z najwybitniejszych poetów 20-lecia międzywojennego, uczcili mieszkańcy Lublina w 74. rocznicę jego śmierci. Poeta zginął w Lublinie 9 września 1939 r. podczas bombardowania miasta przez niemieckie lotnictwo.

Pod pomnikiem Czechowicza uczniowie kilku lubelskich szkół czytali w poniedziałek fragmenty jego "Poematu o mieście Lublinie" i inne wiersze. Lubelski Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN" udostępnił młodzieży grę komputerową, opracowaną w ośrodku, przybliżającą postać poety. Uczniowie pisali listy do Czechowicza.

"Czytanie poezji to najlepszy sposób pamiętania o poecie. Józef Czechowicz jest ważny dla Lublina, nasze miasto dzięki niemu - chyba jako jedyne - ma przewodnik poetycki, czyli +Poemat o mieście Lublinie+" - powiedziała organizatorka uroczystości Alina Bąk z Teatru NN.

bErTVCaf

Czechowicz urodził się 15 marca 1903 r. w Lublinie. Zaliczany jest do najwybitniejszych poetów okresu międzywojennego. W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Najbardziej znane tomiki poetyckie Czechowicza to "Kamień" (1927), "ballada z tamtej strony" (1932), "nic więcej" (1936), "nuta człowiecza" (1939).

Czechowicz był też nauczycielem, bibliofilem, wydawcą, dziennikarzem, animatorem lubelskiego środowiska kulturalnego. Jego "Poemat o mieście Lublinie" powstał w 1934 r. jako słuchowisko radiowe, jest poetyckim zapisem nocnego spaceru po ulicach miasta. Zginął w wieku 36 lat, gdy niemiecka bomba trafiła w dom, w którym był u fryzjera. W miejscu jego śmierci stoi dziś pomnik poety.

9 września 1939 r. Lublin dotknęło najsilniejsze niemieckie bombardowanie. W jego wyniku zginęło blisko tysiąc mieszkańców miasta, a wiele domów zostało zburzonych. Bomby spadły na lubelski Ratusz, w którym śmierć poniosło 16 urzędników Zarządu Miejskiego i 10 interesantów.

W poniedziałek przedstawiciele władz miejskich złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Czechowicza, pod tablicą wmurowaną w ścianę Ratusza upamiętniającą zabitych podczas bombardowania urzędników oraz na ich grobach na cmentarzu przy ul. Unickiej. (PAP)

bErTVCal

kop/ abe/

bErTVCaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)