Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Ukazał się kolejny tom z serii dzieł wszystkich Benedykta XVI

0
Podziel się:

"Kościół - znak wśród narodów" taki tytuł nosi VIII tom serii Opera Omnia
Josepha Ratzingera zaprezentowany we wtorek w Lublinie. To trzeci z 16-tomowej edycji dzieł
wszystkich papieża Benedykta XVI, które mają być wydane przez Wydawnictwo KUL.

"Kościół - znak wśród narodów" taki tytuł nosi VIII tom serii Opera Omnia Josepha Ratzingera zaprezentowany we wtorek w Lublinie. To trzeci z 16-tomowej edycji dzieł wszystkich papieża Benedykta XVI, które mają być wydane przez Wydawnictwo KUL.

"To bardzo przemyślane i niezmiernie konsekwentne dzieło Ratzingera o Kościele" - powiedział redaktor polskiego wydania Opera Omnia Josepha Ratzingera, ks. prof. Krzysztof Góźdź podczas prezentacji tomu w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

VIII tom edycji składa się z dwóch części - pism eklezjologicznych i ekumenicznych. W pierwszej znalazły się teksty dotyczące m.in. genezy, istoty i misji Kościoła, a także rozumienia Kościoła jako powszechnego sakramentu zbawienia w Chrystusie. Pisma zebrane w drugiej części dotyczą m.in. dialogu Kościoła katolickiego z prawosławiem i ewangelikami, relacji i miejsca Kościoła w świecie wielości religii.

"Kościół jawi się jako znak miłości braterskiej, znak wiary, znak zbawienia, znak komunii, znak jedności, znak chrześcijańskiej odnowy" - dodał ks. Góźdź.

Podkreślił, że wydany właśnie VIII tom dzieł Ratzingera jest też próbą odpowiedzi na pytanie: Dlaczego jeszcze jestem w Kościele? Kościół - jak przypomniał ks. prof. Góźdź - ma być znakiem, który jednoczy wszystkich, wskazuje drogi świętości i rozwoju. Według niego odnosząc to do obecnej sytuacji i historii Kościoła, Ratzinger w swoich pismach wskazuje, że w Kościele można zamiast rozwoju zobaczyć "ograniczone, przeżywające zastój stowarzyszenie", zamiast świętości "nagromadzenie wszelkich ludzkich zgorszeń".

"Taki dzisiejszy Kościół wydaje się być nie tyle znakiem nawołującym do wiary, co właśnie przeszkodą do niej i dlatego pojawia się słuszne pytanie samego Ratzingera: dlaczego jeszcze jestem w Kościele?" - powiedział ks. Góźdź.

Jak podkreślił, odpowiedź na to pytanie jest zawarta w wykładach i pismach Ratzingera. Wynika ona z uświadomienia, że Kościół istnieje ze względu na Chrystusa i nie jest instytucją "stworzoną przy stoliku", ale czymś żywym.

"Można to przedstawić obrazowo w relacji księżyca do słońca. Widzimy księżyc jako świecącą kulę, ale to światło nie pochodzi od samego księżyca lecz od słońca. Podobnie ma się rzecz z Kościołem, który świeci, mimo iż sam jest ciemny. Jest jasny nie dzięki własnemu światłu, lecz otrzymuje je od Chrystusa" - powiedział ks. Góźdź.

"Istota Kościoła polega na tym, że on sam się nie liczy. () Poprawnie rozumiany Kościół ma swoją istotę nie w sobie samym, lecz w odniesieniu do czegoś poza nim, w odniesieniu do tego, który go ustanowił, do Chrystusa. Jestem jeszcze w Kościele, ponieważ nie jest to mój Kościół, tzn. stworzony przeze mnie, lecz jest to Kościół Jezusa Chrystusa" - dodał.

Pierwszy tom dzieł wszystkich Josepha Ratzingera "Teoria liturgii" ukazał się w lutym ub. roku. Jest on oznaczony numerem XI, ale życzeniem Benedykta XVI było, aby właśnie ten tom ukazał się jako pierwszy i otwierał edycję jego dzieł. Jako drugi wydano tom XII pt. "Głosiciele Słowa i słudzy waszej radości", w którym zebrano pisma Ratzingera poświęcone rozumieniu i roli kapłaństwa.

Cała seria - w sumie 16 tomów - powstaje jako przekład z edycji niemieckiego Wydawnictwa Herdera. KUL uzyskał z Watykanu prawo wyłączności do wydania po polsku dzieł papieża.

Kard. Joseph Ratzinger w latach 1981-2005 był prefektem Kongregacji Nauki Wiary. W kwietniu 2005 r. wybrany na papieża przyjął imię Benedykt XVI. W lutym 2013 r. zrzekł się urzędu papieskiego.(PAP)

ren/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)