Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lublin: Uroczystości pogrzebowe abp. Józefa Życińskiego

0
Podziel się

Społeczność KUL, młodzież, duchowieństwo różnych wyznań i mieszkańcy Lublina
będą w piątek żegnać zmarłego abp. Józefa Życińskiego i modlić się za niego podczas licznych
nabożeństw. Kondukt z ciałem metropolity przejdzie przez centrum miasta.

bDnItlAl

Społeczność KUL, młodzież, duchowieństwo różnych wyznań i mieszkańcy Lublina będą w piątek żegnać zmarłego abp. Józefa Życińskiego i modlić się za niego podczas licznych nabożeństw. Kondukt z ciałem metropolity przejdzie przez centrum miasta.

Główne uroczystości pogrzebowe z udziałem licznych gości z kraju i zagranicy, w tym prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbędą się w sobotę w Archikatedrze Lubelskiej. Ciało zmarłego abp. Życińskiego spocznie w sarkofagu w krypcie świątyni.

Piątkowe uroczystości żałobne rozpocznie modlitwa ekumeniczna w intencji zmarłego metropolity lubelskiego w dawnej szkole rabinackiej - Jesziwa Chachmej. Weźmie w niej udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz biskup pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło.

bDnItlAn

W południe w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie od czwartku jest trumna z ciałem zmarłego metropolity, rozpocznie się msza święta, podczas której w intencji abp. Życińskiego modlić się będą władze, pracownicy, wykładowcy i studenci KUL oraz innych uczelni. Nabożeństwu przewodniczyć ma kard. Józef Glemp.

Po mszy trumna z ciałem metropolity lubelskiego zostanie przewieziona w kondukcie żałobnym przez centrum miasta ulicami: Aleje Racławickie, Krakowskie Przedmieście, Królewska, do Archikatedry Lubelskiej. Przed katedrą za zmarłego biskupa modlić się będą rabin Schudrich oraz imam Nidal Abu Tabaq, który przewodniczy wspólnocie muzułmańskiej w Lublinie.

Potem w archikatedrze zostanie odprawiona kolejna msza święta żałobna, tym razem z udziałem młodzieży. Przewodniczył jej będzie bp pomocniczy lubelski Artur Miziński.

Wieczorem przy trumnie abp. Życińskiego zostaną odmówione nieszpory. W modlitwie tej wezmą udział biskupi i księża tworzący Kapitułę Archikatedralną (rodzaj rady przybocznej arcybiskupa). Po nieszporach podczas mszy świętej pod przewodnictwem bp. pomocniczego lubelskiego Józefa Wróbla za zmarłego metropolitę modlić się będą księża, siostry zakonne i inne osoby życia konsekrowanego.

bDnItlAt

Po mszy w archikatedrze trwać będzie czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego. Wierni z poszczególnych lubelskich parafii modlić się będą aż do soboty rano.

W głównych uroczystościach pogrzebowych w sobotę weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski. Mszę św. pogrzebową celebrować będą liczni biskupi, w tym m.in. nuncjusz papieski w Polsce Celestino Migliore, delegat papieża kard. Zenon Grocholewski, przewodniczący Episkopatu abp. Józef Michalik i prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Kazanie wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W nabożeństwie udział wezmą także prawosławny biskup lubelsko-chełmski Abel oraz grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp. Jan Martyniak.

Po mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem abp Życińskiego zostanie w procesji przeniesiona - przez Plac Katedralny i ulicę Królewską - do krypty w podziemiach Archikatedry Lubelskiej. Abp Życiński pochowany zostanie w sarkofagu obok swoich poprzedników - bp. Mariana Fulmana zmarłego w 1945 r. i bp. Piotra Kałwy zmarłego w 1974 r.

O datki na stypendia dla młodzieży zamiast kupowania kwiatów na pogrzeb metropolity lubelskiego zaapelował administrator diecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło. "Jestem przekonany, że tak życzyłby sobie ksiądz arcybiskup Józef" - napisał w apelu bp Cisło. Ofiary do puszek będą zbierać w sobotę wolontariusze na Placu Katedralnym i okolicznych ulicach.

bDnItlAu

W piątek w czasie przejścia konduktu oraz w sobotę podczas mszy św. pogrzebowej wyłączone zostaną z ruchu ulice, na których trwać będą uroczystości. Dla uczestników pogrzebu urządzono parkingi na alei Unii Lubelskiej.

Abp Życiński zmarł nagle 10 lutego w Rzymie, gdzie uczestniczył w obradach watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. (PAP)

ren/ pz/ gma/

bDnItlAO
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)