Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin: Wierni uczcili 60. rocznicę "Cudu lubelskiego"

0
Podziel się:

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w piątek w Lublinie w uroczystościach
religijnych z okazji 60. rocznicy "Cudu lubelskiego", wydarzeń z lipca 1949 r., kiedy to wierni
zobaczyli łzy spływające po obrazie Matki Boskiej w lubelskiej katedrze.

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w piątek w Lublinie w uroczystościach religijnych z okazji 60. rocznicy "Cudu lubelskiego", wydarzeń z lipca 1949 r., kiedy to wierni zobaczyli łzy spływające po obrazie Matki Boskiej w lubelskiej katedrze.

Mszy św. odprawionej na placu przed katedrą przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser.

W homilii abp Hoser przypomniał realia okresu stalinizmu w Polsce i powiedział, że sensem objawień maryjnych, których było wiele w różnych częściach świata, jest uświadomienie wiernym ciągłej aktualności Ewangelii. "Matka Boża ukazuje nam stan, w jakim znajduje się współczesny świat, który spokojnie i radośnie pogrąża się w grzechu i zmierza do autodestrukcji" - powiedział arcybiskup.

"Język objawień nie jest katastroficzny, nie zapowiada zemsty nieba, lecz ukazuje konsekwencje ludzkich błędów i ludzkiego grzechu. I stąd nawoływanie do nawrócenia póki czas, do powrotu do stanu łaski, przyjaźni z Bogiem, pełnego uczestnictwa w życiu Kościoła" - dodał.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości z obrazem Matki Boskiej przeszli w procesji przez centrum miasta.

W lipcu 1949 r. wierni ujrzeli łzy spływające po obrazie Matki Boskiej w lubelskiej katedrze i uznali to za cud. Uważali, że Matka Boska płacze nad umęczoną w okresie stalinowskim Polską. Do Lublina ruszyły pielgrzymki z całego kraju, aby zobaczyć płaczący obraz. Tysiące ludzi gromadziło się na placu przed katedrą. Dniem i nocą modlili się, przyjmowali sakramenty, śpiewali.

Religijne zgromadzenia wywołały represje ówczesnych władz. Kościół został oskarżony o sfabrykowanie cudu i manipulowanie ludźmi w celu zwalczenia ustroju socjalistycznego. Dojazd do Lublina zamknięto, wiele osób aresztowano, pisano rezolucje, organizowano wiece "antycudowe".

Oficjalnie Kościół nie potwierdził nadprzyrodzonego charakteru zjawiska zaobserwowanego w Lublinie 60 lat temu. Jednak papież Jan Paweł II uznał autentyczność kultu maryjnego w Lublinie i bullą z 1988 r. zezwolił na ukoronowanie obrazu Matki Boskiej w katedrze lubelskiej koronami papieskimi. (PAP)

kop/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)