Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lublin: XX Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich

0
Podziel się:

Hejnały 26 polskich miast zaprezentowali w czwartek w Lublinie trębacze
podczas XX Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich.

Hejnały 26 polskich miast zaprezentowali w czwartek w Lublinie trębacze podczas XX Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich.

Przegląd jest organizowany w Lublinie od 1994 roku. Jego celem jest popularyzacja hejnałów w polskich miastach.

"Na pierwszym przeglądzie w Lublinie wystąpili trębacze z dziewięciu miast, a z czterech miast nadesłano nuty melodii hejnałowych. Tak się rozpoczęła historia przeglądu. Niektórzy mówili wtedy, że będzie to impreza jednorazowa, a została powtórzona już po raz dwudziesty" - powiedział inicjator Przeglądu, kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich i lubelski klikon Władysław Grzyb.

Historyczne, jak i te skomponowane współcześnie sygnały polskich miast, z balkonu zabytkowego Trybunału Koronnego na Starym Mieście w Lublinie zagrało w tym roku w sumie 46 trębaczy. Niektóre hejnały wykonywane były przez zespoły kilku osób. Zabrana na rynku publiczność nagradzała hejnalistów brawami. Odegrano hejnały m.in. Torunia, Kórnika, Sandomierza, Łodzi, Olsztyna, Białegostoku, Zabrza, Ostrzeszowa, Kalisza, Bydgoszczy.

Hejnaliści, niektórzy ubrani w barwne stroje z dawnych epok, przeszli w pochodzie przez centrum miasta na Plac Litewski, gdzie złożyli kwiaty przy tamtejszych pomnikach - Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja, Józefa Piłsudskiego oraz przy symbolicznej płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Tam odegrano także hejnały wybranych miast.

Przegląd rozpoczęła rano msza święta w intencji trębaczy, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Przypomniał, że hejnaliści dawniej wykonywali swoją pracę m.in. służąc bezpieczeństwu, ostrzegali ludzi np. przed pożarem czy naciągającym wrogiem. "Grali Bogu na chwałę i ludziom na pożytek. Powinniśmy być wdzięczni tym, którzy przypominają nam o tej tradycji, o pięknej, bogatej historii naszych miast i naszej ojczyzny. Tej historii, która stanowi dla nas nieustającą inspirację" - powiedział abp Budzik.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podziękował wszystkim uczestnikom przeglądu za kultywowanie tradycji hejnałów miejskich. "Lublin jest miastem, które odwołuje się do tradycji. Staramy się tworzyć i pokazywać teraźniejszość Lublina, myśląc o jego przeszłości. To tworzy niepowtarzalny klimat miasta" - powiedział.

Słowo "hejnał" pochodzi prawdopodobnie z języka węgierskiego i oznacza jutrzenkę, świt. Tradycje grania hejnału sięgają wczesnego średniowiecza. Jednym z najstarszych i najbardziej znanych hejnałów miejskich w Polsce jest hejnał Krakowa, wygrywany co godzinę z tamtejszej Wieży Mariackiej. W Lublinie hejnał grany jest przez trębacza każdego dnia w południe, z balkonu ratusza.

Przegląd hejnałów w Lublinie organizowany jest zawsze 15 sierpnia, w rocznicę nadania Lublinowi praw miejskich na prawie magdeburskim przez księcia Władysława Łokietka w 1317 roku. (PAP)

ren/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)